The impact of work stress on performance quality: An applied study on employees at Azzaytuna University
İş stresinin performans kalitesi üzerindeki etkisi: Azzaytuna Üniversitesi çalışanları üzerine uygulamalı bir araştırma
  1. Tez No: 994855
  2. Yazar: AYOUB ALI MAKHLUF ABOKETABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OYA ÇEPNİ ÖNALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Azzaytuna Üniversitesi çalışanları üzerinde yapılan uygulamalı bir çalışma ile iş stresinin performans kalitesi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışma, Azzaytuna Üniversitesi çalışanları arasında iş stresi düzeylerini incelemeyi amaçlamıştır. Ayrıca, iş stresinin boyutlarıyla (iş yükü, ücret ve ödüller, örgütsel yapı, çalışma ortamı) Azzaytuna Üniversitesi çalışanlarının performansı üzerindeki etkisinin derecesini belirlemeyi hedeflemiştir. Son olarak, demografik faktörlerin (cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, medeni durum, deneyim yılı sayısı gibi) Azzaytuna Üniversitesi çalışanlarının performansını nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlamıştır. Azzaytouna Üniversitesi çalışanlarından veri toplamak için bir anket uyarlanmıştır. Bu çalışmanın katılımcıları 400 çalışandan oluşmuştur. Veriler, iş stresi düzeyini ortaya koymak için frekanslar, yüzdeler, ortalamalar ve standart sapmalar elde etmek amacıyla SPSS programı sürüm 27 aracılığıyla tanımlayıcı istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. İkili demografik değişkenlere (cinsiyet, eğitim düzeyi) bağlı olarak iş stresi ve performans arasında herhangi bir farklılık olup olmadığını belirlemek için bağımsız örneklem T-testi yapılmıştır. Ek olarak, çok kategorili demografik değişkenlere (yaş, medeni durum, deneyim yılı) dayalı farklılıkları incelemek için tek yönlü ANOVA uygulanmıştır. Son olarak, iş stresi boyutlarının çalışan performansına etkisini değerlendirmek için çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular, iş yükü, organizasyonel yapı ve çalışma ortamı gibi görevle ilgili stres faktörlerinin performansa doğrudan etki ettiğini, ücret ve ödül stresinin ise iş kalitesini veya çabayı doğrudan etkilemediğini ortaya koymuştur. Cinsiyetler arasında stres açısından önemli farklılıklar gözlemlenmiş ve kadınlarda daha yüksek seviyeler görülmüştür. Çalışma, çalışanların memnuniyetini sağlayacak bir çalışma ortamı sunmanın çok önemli olduğunu belirtmiştir. Ayrıca, yükseköğretim kurumlarında çalışanlar için, özellikle işlerini yapma becerilerini artırmak amacıyla eğitim kursları düzenlenmesinin gerekliliğini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to explore the impact of work stress on performance quality: an applied study on employees at Azzaytuna University. It attempted to examine the levels of work stress among the employees at Azzaytouna University. It also sought to identify the extent to which work stress is related to its dimensions (workload, wages and rewards. organizational structure, work environment) on the performance quality of workers at Azzatouna University. finally, it aimed to examine how demographic factors (such as gender, age, education level, marital status, marital status; number of years of experience) influence on the performance quality of workers at Azzatouna University. A questionnaire was adapted to collect the data from the employees at Azzaytouna University. The participants of this study consisted 400 employees. The data was analyzed using descriptive statistics through SPSS program version 27 to be able to obtain frequencies, percentages, means, standard deviation to reveal the level of work stress. An independent samples T-test was conducted to find out whether there were any differences in work stress and performance based on binary demographic variables (gender, education level). In addition, one-way ANOVA was applied to examine differences based on multi-category demographic variables (age, marital status, years of experience). finally, multiple Regression Analysis was used to assess the impact of work stress dimensions on performance quality. The findings found that Task-related stressors, including workload, organizational structure, and work environment, demonstrate direct performance impacts, while wage and reward stress do not directly affect work quality or effort. Significant differences were observed in stress between genders, with higher levels in females. The study recommended that it is essential to provide a working environment that ensures employee satisfaction. It also insisted on the need to hold training courses for workers in higher education institutions, particularly to increase their ability to perform their work.