Mel Tormé, Sarah Vaughan ve Chet Baker scat analizleri ve karma scat modeli oluşturma
Mel Tormé, Sarah Vaughan, and Chet Baker scat analysis and construction of a hybrid scat model
- Tez No: 994854
- Danışmanlar: PROF. M. ERTUĞRUL BAYRAKTARKATAL
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Performans Sanat Dalı
Özet
Bu çalışma, günümüzde caz vokalistleri ve caz vokal öğrencilerinin doğaçlamadaki ifade biçimlerindeki aynılık probleminden yola çıkarak bir scat modeli oluşturmayı amaçlamıştır. Modeli oluşturmak için scat alanında kendini kanıtlamış üç sanatçı Sarah Vaughan; armoniye bağlı arpejleri, doğaçlamalarında üç oktava yakın ses aralığını kullanması ve melodik varyasyonları, Chet Baker; scat ifade biçimi üflemeli bir çalgı gözünden diyebileceğimiz daha çok yatay melodik bir doğaçlama yaklaşımına sahip ve akorların renk/tansiyon seslerini sıkça duyurması, Mel Tormé; ritmik cümlelemesi, swing hissiyatı ve artikülasyonu sebebiyle seçilmiştir. Araştırma betimlemeli analiz yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Vaughan, Baker ve Tormé'nin seçilmiş swing parçalarındaki scat sololarının ritmik, melodik ve hece bakımından analiz edilmesi ve bu analizler doğrultusunda her sanatçı için karakteristik özelliklerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Tespit edilen karakteristik özelliklerin yardımıyla müzikal cümleleri oluşturan ve her şarkıcı için karakteristik bir yapıyı içeren arpej, dizi, çarpma, sekvens, scoop ve fall ve tansiyon sesleri olarak matrisler belirlenmiştir. Matris belirlenirken matrisi belirlenen özelliği içeren tüm müzikal cümleler göz önünde bulundurulmuştur. Bazı matrislerde kullanma sıklığı matrisleri belirlerken, bazılarında kullanım farklılıkları matrisleri belirlemiştir. Örneğin; arpej matrisleri sanatçıların hangi melodik, armonik ve ritmik kombinasyonları daha sık kullandıkları göz önünde bulundurularak seçilirken daha az örneği bulunan scoop ve fall, çarpma gibi matrislerde değişik kombinasyonlar ve çeşitlilik göz önünde bulundurulmuştur. Şarkıcıların sistemin içine girmesi ve caz müziğinin stilistik özelliklerini matrislerle birlikte kavramaları adına, bu matrisler ses egzersizleri haline getirilmiş ve on iki tonda yapılması önerilmiştir. Bu egzersizler müzikal duyuşu geliştirirken, şarkıcılara belirli cümleleme hafızasını kazandırmayı amaçlamıştır. Aynı zamanda bu çalışma, yapılan transkripsiyonların herhangi bir caz müzisyeni tarafından, kendi özgün doğaçlamalarını inşa ederken bir araç olarak nasıl kullanabileceği yönünde açıklayıcı bir örnek modelleme olarak alana katkıda bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to create a scat model based on the problem of uniformity in the expressive forms of improvisation among today's jazz vocalists and vocal students. Three artists with proven track records in scat were selected to create the model. Sarah Vaughan, for her use of harmonic arpeggios, a range of nearly three octaves in her improvisations, and melodic variations; Chet Baker, for his more horizontal melodic improvisational approach from a wind instrument perspective, frequently highlighting the color/tension of chords; and Mel Tormé, for his rhythmic phrasing, swing feel, and articulation. The research was conducted using descriptive analysis. The goal was to analyze the rhythmic, melodic, and syllabic aspects of scat solos in selected swing pieces by Vaughan, Baker, and Tormé, and to identify characteristic features for each artist based on these analyses. Matrices were determined with the help of the identified characteristic features, consisting of arpeggios, scales, grace notes, sequences, scoops and falls, and tension notes, which form musical phrases and contain a characteristic structure for each singer. When determining the matrices, all musical phrases containing the determined feature were considered. In some matrices, frequency of use determined the matrices, while in others, variations in usage determined the matrices. For example, arpeggio matrices were selected by considering which melodic, harmonic, and rhythmic combinations artists use more frequently, while in less common matrices such as scoops, falls, and grace notes, different combinations and variations were considered. To help singers engage with the system and understand the stylistic features of jazz music through these matrices, vocal exercises were created and recommended to be performed in twelve tones. These exercises aimed to improve musical perception and provide singers with a specific phrasing memory. It is also believed that this study can contribute to the field as an explanatory model of how any jazz musician can use these transcriptions as a tool in constructing their own original improvisations.