Soğuk Savaş döneminde Türk dışişlerinde tanıtım ve propaganda
Promotion and propaganda in Turkish foreign affairs during the Cold War
- Tez No: 994863
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN MÜEZZİNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası ortaya çıkan Soğuk Savaş Döneminde bu savaşın önemli boyutlarından biri olan propaganda, devletlerin yalnızca ideolojik mücadele aracı değil; aynı zamanda dış politika hedeflerine ulaşmada kullandıkları stratejik bir unsur hâline gelmiştir. Türkiye, ulusal güvenlik kaygıları nedeniyle Batı Bloku içerisinde yer almış ve 1952 yılında NATO'ya üye olarak Soğuk Savaş'ın ön cephe ülkelerinden biri olmuştur. Bu dönemde gerek güvenlik kaygıları gerekse uluslararası imajını güçlendirme ihtiyacı, Türkiye'yi sistemli bir tanıtım ve propaganda politikası geliştirmeye yöneltmiştir. Çalışmada Türkiye'nin Batı ile ilişkilerinde, özellikle Kıbrıs meselesi, Ermeni meselesi, NATO ve Avrupa Ekonomik Topluluğu ile yürütülen ilişkiler bağlamında tanıtım faaliyetlerinin nasıl şekillendiği analiz edilmiştir. Basın Yayın ve Turizm Genel Müdürlüğü, Tanıtma Komitesi, Turizm Komitesi gibi kurumsal yapılar Türkiye'nin dış kamuoyunda olumlu bir imaj inşa etme çabalarının merkezinde yer almıştır. Yurt dışı basın ataşelikleri, tanıtım filmleri, uluslararası fuar ve sergiler, kültürel etkinlikler ve iyi niyet heyetleri bu dönemde yaygın olarak kullanılan propaganda araçları olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the significant dimensions of the Cold War period that emerged after the Second World War was became not only an instrument of ideological struggle for states but also a strategic tool employed to achieve foreign policy objectives. Due to its national security concerns, Türkiye aligned itself with the Western Bloc and, by becoming a member of NATO in 1952, emerged as one of the frontline countries of the Cold War. During this period, both security considerations and the need to strengthen its international image compelled Türkiye to develop a systematic policy of promotion and propaganda. This study analyzes how Türkiye's promotional activities were shaped within the context of its relations with the West, particularly regarding the Cyprus issue, the Armenian question, NATO, and its relations with the European Economic Community. Institutional structures such as the General Directorate of Press, Broadcasting and Tourism, the Promotion Committee, and the Tourism Committee played a central role in Türkiye's efforts to build a positive image in the international arena. Foreign press attachés, promotional films, international fairs and exhibitions, cultural activities, and goodwill missions were among the most frequently utilized propaganda instruments during this period.