Ağların diplomasisi: Haber ağlarının diplomatik gücünün uluslararası yayıncılık faaliyetlerindeki rolü
The diplomacy of networks: The role of news networks' diplomatic power in international broadcasting
  1. Tez No: 994947
  2. Yazar: MELEK TUĞBA KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR GÖLCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
Özet
Kamu diplomasisi, devletlerin ve devlet dışı aktörlerin yabancı kamuoyuna kendini tanıtmak, imaj oluşturmak, iletişim ve etkileşim kurmak amacıyla yaptığı faaliyetler bütünüdür. Kamu diplomasisinin en önemli enstrümanlarından biri uluslararası yayıncılıktır. Uluslararası yayıncılık, küresel enformasyon arenasında yabancı halklara ulaşmak, diyalog geliştirmek ve küresel anlatı oluşturmak için kullanılan başat bir araç konumundadır. Uluslararası yayıncılığın kamu diplomasisindeki rolü ve önemine odaklanan bu çalışmada, Türkiye merkezli uluslararası yayıncılık faaliyetlerinde görev alan 25 medya profesyoneli ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Nitel araştırma yaklaşımlarından fenomenolojik desen ile tasarlanan araştırmada, veriler MAXQDA programı ile tematik analiz çerçevesinde çözümlenmiştir. Bulgular, devlet ve devlet dışı kurumlar arasında temelde yüksek benzerlik gösterirken, uygulamada görece kurumsal farklılaşmalar ortaya çıkmıştır. Çalışma, uluslararası yayıncılık pratiğinin imaj yönetimi ve dış politika hedeflerinin öncelenmesi gibi stratejik hedefler ile doğruluk ve güvenirlik gibi mesleki ilkelerin birlikte kümelendiği bir modelde yürütüldüğünü ortaya koymaktadır. Uluslararası yayıncılığın yumuşak gücün taşıyıcısı olarak konumlandığı da elde edilen veriler arasındadır.
Özet (Çeviri)
Public diplomacy refers to the set of activities carried out by states and non-state actors with the aim of presenting themselves to foreign publics, building a national image, and establishing communication and interaction. One of the most significant instruments of public diplomacy is international broadcasting. International broadcasting functions as a primary tool in the global information arena for reaching foreign audiences, fostering dialogue, and constructing global narratives. Focusing on the role and importance of international broadcasting in public diplomacy, this study conducted semi-structured, in-depth interviews with 25 media professionals working in Türkiye-based international broadcasting initiatives. Designed within a phenomenological qualitative research framework, the study's data were analyzed through thematic analysis using MAXQDA. While the findings indicate a high level of overall similarity between state and non-state institutions, they also reveal institutionally differentiated practices in implementation. The study demonstrates that international broadcasting operates within a model in which strategic objectives-such as image management and the prioritization of foreign policy goals-are clustered together with professional principles, including accuracy and credibility. The data further suggest that international broadcasting is positioned as a carrier of soft power.