Konya'nın Beyşehir yöresine ait balık çokratması çorbasının dünyada bilinen bazı balık çorbalarıyla duyusal değerlendirmeyle karşılaştırılması
Comparison of the çokratma soup from the Beyşehir region of Konya with some well-known fish soups around the world using sensory evaluation
  1. Tez No: 994955
  2. Yazar: EYÜP SAYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN BULUT SOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Mutfak kültürünün korunması ve sürdürülebilirliğinin desteklenmesinde yöresel yemeklerin önemi büyüktür. Bu çalışma, Konya'nın Beyşehir yöresine özgü bir yemek olan balık çokratması çorbasının gastronomik açıdan değerlendirilmesi ve bilinirliğinin artırılmasına katkı sağlanması amacıyla yürütülmektedir. Çalışmada, balık çokratması, uluslararası ölçekte tanınan üç farklı balık çorbası olan bouillabaisse, ukha ve balıkçı çorbası ile duyusal değerlendirme ve renk analizi yöntemi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Araştırmada, 35 yarı eğitimli panelistin katılımıyla gerçekleştirilen duyusal değerlendirme yöntemiyle çorbalar koku, tat, tekstür, görünüş, kıvam, ağızda bıraktığı his ve genel beğeni kriterlerine göre puanlandırılmıştır. Renk analizinde ise çorbaların L* (açıklık), a* (kırmızılık-yeşillik), b* (sarılık-mavililik), C* (renk doygunluğu) ve h* (renk açısı) parametreleri ölçülmüştür. Bulgular, balık çokratmasının özellikle kıvam (6.27 ± 0.20) ve ağızda bıraktığı his (6.06 ± 0.17) kriterlerinde panelistler tarafından olumlu değerlendirildiğini ortaya koymuştur (p< 0.05). Renk analizi sonucunda balık çokratmasının özellikle a* (6.60 ± 0.05) ve b* (5.55 ± 0.28) değerleri bakımından belirgin ve ayırt edici bir renk profiline sahip olduğunu göstermektedir (p< 0.05). Çalışmanın genel sonuçları, Konya'nın Beyşehir ilçesine ait balık çokratmasının duyusal ve fiziksel özellikler açısından uluslararası balık çorbalarıyla karşılaştırıldığında kendine özgü nitelikleriyle öne çıktığını göstermektedir. Balık çokratmasının gastronomi turizmi kapsamında tanıtım çalışmalarına dahil edilmesi ve yerel restoran menülerine standart reçetelerle eklenmesi önerilmektedir. Bu çorbanın bilinirliğinin artırılması, bölgesel mutfak kültürünün sürdürülebilirliğine katkı sağlarken aynı zamanda yerel ekonomiyi destekleyen önemli bir gastronomik değer oluşturma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Regional dishes play a significant role in preserving and ensuring the sustainability of culinary culture. This study was conducted to evaluate the fish soup known as“fish çokratma”from the Beyşehir region of Konya from a gastronomic perspective and to contribute to increasing its recognition. In this study, fish çokratma was compared with three internationally recognized fish soups; bouillabaisse, ukha and fishermans soup, using sensory evaluation and color analysis methods. In the study, soups were scored based on aroma, taste, texture, appearance, consistency, mouthfeel and general evaluation using a sensory evaluation method involving 35 semi-trained panelists. In the color analysis, the L* (lightness), a* (redness-greenness), b* (yellowness-blueness), C* (color saturation), and h* (color angle) parameters of the soups were measured. The findings revealed that fish çokratma was positively evaluated by the panelists (p< 0.05), particularly in terms of consistency (6.27 ± 0.20) and mouthfeel (6.06 ± 0.17). The color analysis results showed that fish çokratma soup has a distinct and distinctive color profile, particularly in terms of a* (6.60 ± 0.05) and b* (5.55 ± 0.28) values (p< 0.05). The overall results of the study show that the fish çokratma from the Beyşehir district of Konya stands out with its unique qualities when compared to international fish soups in terms of sensory and physical characteristics. It is recommended that the fish çokratma be included in promotional activities within the scope of gastronomic tourism and added to local restaurant menus with standard recipes. Increasing the awareness of this soup has the potential to create an important gastronomic value that contributes to the sustainability of the regional culinary culture while also supporting the local economy.