Afganistan'da merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki ilişkiler (1919-2021)
Relations between the central government and local governments in Afghanistan (1919–2021)
  1. Tez No: 994954
  2. Yazar: OMİD NASIB
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE SAĞIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Modern devlet inşası süreçlerinde merkezi otoritenin tesisi ile yerel birimlerin idari özerkliği arasındaki hassas denge, özellikle Afganistan gibi çok etnikli ve tarihsel olarak istikrarsız coğrafyalarda kamu yönetiminin temel kriz alanlarından birini teşkil etmektedir. Bu çalışma, 1919–2021 yılları arasındaki dönemde Afganistan'ın idari yapısını, anayasal çerçeveler, siyasi kırılmalar ve saha uygulamaları üzerinden analiz ederek, merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasındaki kronik gerilimin yapısal nedenlerini ve bu durumun devletin meşruiyeti üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The delicate balance between the establishment of central authority and the administrative autonomy of local units constitutes one of the fundamental areas of crisis in public administration, particularly in multi-ethnic and historically unstable geographies like Afghanistan. This study aims to reveal the structural causes of the chronic tension between central and local governments and its impact on state legitimacy by analyzing the administrative structure of Afghanistan through constitutional frameworks, political ruptures, and field practices during the 1919–2021 period.