İskender'in ölümünden İpsos Savaşı'na: İskender İmparatorluğu'nun bölünme süreci
From Alexander's death to the battle of Ipsus: The partition of the Alexandrian Empire
- Tez No: 994956
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Tezde Opis'teki reformlardan İpsos Savaşı'na kadar geçen dönemde İskender İmparatorluğu'nda yaşanan siyasi gelişmeler incelemektedir. Antik yazarların eserleri yorumlanmış ve değerlendirilen antik kaynaklar, modern akademik kaynaklarla desteklenmiştir. İskender'in herhangi bir varis bırakmadan ölmesi, imparatorluğunun Diadokhlar tarafından bölünmesine ve yeni krallıkların oluşmasına neden olmuştur. Bundan dolayı, Helenistik krallıkların oluşumunu anlamak için bu kısa tarihsel dönem önemli bir süreçtir. Yirmi iki yıllık bu süreç, Diadokhların kesintisiz mücadeleleriyle geçmiştir. Bunun bir sonucu olarak ciddi ekonomik ve demografik bir yıkım meydana gelmiştir. Bu dönemde Diadokhlar, yapılan anlaşmaları tanımıyor, imparatorluğun hukuki yapısına karşı geliyor, çıkarları uğruna hanedan üyelerini dahi öldürmekten çekinmiyorlardı. Bundan dolayı, bu kısa tarihsel dönem boyunca dört büyük Diadokh Savaşı yaşanmış ve bu savaşlar kapsamında toplam on dört ayrı muharebe meydana gelmiştir. İpsos Savaşı, Diadokh Savaşları açısından bir dönüm noktası olmuştur. Bu savaşla birlikte Antigonos'un egemenliği sona ermiş ve İskender İmparatorluğu kalıcı biçimde parçalanmıştır. Bu savaşın sonucunda bağımsız Helenistik krallıklar ortaya çıkmıştır. Bu yeni krallıkların sınırları büyük ölçüde İpsos Savaşı'nın sonucu olarak şekillenmiştir. Ancak savaşın tam olarak nerede gerçekleştiği konusu hala kesinlik kazanmamıştır. Akademik çalışmalar ve arkeolojik materyaller incelenerek, İpsos Savaşı'nın muhtemel yeri üzerine yeni bir değerlendirme yapılmış ve bu çalışmada İpsos Savaşı'nın coğrafi konumu yeniden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The research examines the political transformation which took place within the Empire of Alexander between the reforms carried out at Opis and the battle of Ipsos. The study interprets ancient author works while supporting them with contemporary academic research. The death of Alexander without leaving an heir led to the splitting of his empire among the Diadochi who established new kingdoms. The historical period under discussion serves as a vital transitional stage that enables historians to comprehend how the Hellenistic kingdoms emerged. The duration of this period spans twenty-two years. This period witnessed the uninterrupted conflicts of the Diadochi which led to severe economic and demographic losses. The Diadochi at this time violated agreements and fought against the empire's legal structure and did not fear killing royal family members to serve their personal interests. The four major wars of the Diadoch took place in this short historical period and a total of fourteen battles ensued. The Diadoch Wars reached a turning point through the Battle of Ipsos. This battle ended the ambitious campaign of Antigonus to reunite the Macedonian Empire under his rule. The dominance of the Empire of Alexander was lost and the Empire of Alexander was divided permanently. The battle led to the creation of Hellenistic kingdoms that were autonomous. The Alternate Kingdoms acquired most of their borders following the Battle of Ipsos. The battle site has not been established with certainty to this day. Based on more recent academic research and archaeological discoveries, this research gives an updated version of the likely site of the Battle of Ipsos and analyses the geographical nature of the battle.