Değişen kadın temsilleri ve semboller üzerinden sanatta yeni ifade olanakları
Changing representation of women and new expressive possibilities in art through symbolic imagery
- Tez No: 994990
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SİBEL KEDİK
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
Özet
“Değişen Kadın Temsilleri ve Semboller Üzerinden Yeni İfade Olanakları”başlıklı Sanatta Yeterlik Sanat Çalışması Raporunda, kadın bedeninin ataerkil temsil sistemleri içinde nasıl kurgulandığını ve çağdaş sanat pratiklerinde bu temsilin hangi stratejilerle sorgulanıp dönüştürüldüğünü incelemek amaçlanmıştır. Mitolojik tanrıça figürlerinden başlayarak ataerkil düzenin kuruluşuyla birlikte kadın imgelerinin nasıl dönüştürüldüğü, sınırlandırıldığı ve yeniden kodlandığını ortaya koymayı hedefleyen raporda, kadın bedeninin ve kimliğinin, mitoloji, din, sanat, dil ve medya gibi çeşitli temsil aygıtları üzerinden nasıl yeniden şekillendirildiği ve bu süreçte kadınların öznel deneyimlerinin çoğu zaman nasıl görünmez kılındığı vurgulanmak istenmiştir. Feminist kuramın sağladığı teorik çerçeve, bu temsil pratiklerini çözümlemek ve kadınların kendi temsillerini nasıl yeniden kurabileceklerini tartışmak için temel bir araç olarak kullanılmış ve çağdaş sanat pratikleri üzerinden kadın temsillerinin günümüzde geçirdiği dönüşümler ile alternatif ifade biçimleri analiz edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda öncelikle kadın temsilinin tarihsel kökleri görünür kılınmaya çalışılmış ve ataerkil temsil sistemine karşı sanatın yerleşik kadın imgelerini dönüştürme potansiyeli ile çağdaş sanatın bu kökleri yeniden sorgulama ve dönüştürme noktasında açtığı yaratıcı alan kadın sanatçıların ürettikleri eserler ve bireysel uygulamalar üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The doctoral art study report titled“Changing Representations of Women and Expressive Possibilities in Art Through Symbolic İmagery”critically examines how the female body has been historically constructed and ideologically inscribed within patriarchal representational systems, as well as how contemporary art practices challenge and reconfigure these constructions. Tracing the genealogy of female imagery from mythological goddess figures onward, the study reveals how patriarchal orders have progressively transformed, delimited, and recoded representations of women, often rendering women's subjective experiences invisible within dominant cultural and semiotic structures such as mythology, religion, art, language, and media. Feminist theory provides the central analytical framework, offering conceptual tools for deconstructing hegemonic representations and theorizing how women may reclaim agency over their own modes of depiction. Within this framework, the report analyzes the shifting configurations of female representation in contemporary art and the emergence of alternative expressive strategies that contest normative visual and symbolic regimes. The study ultimately highlights the potential of contemporary artistic practices to destabilize entrenched patriarchal iconographies and to critically reinterpret cultural and mythological codes. Through the works and methodologies of women artists, new modes of expression surrounding the female body are articulated, revealing expanded possibilities for feminist reimagining and representational transformation.