Ön çapraz bağ yaralanmalarına yatkınlıkta FBN1 polimorfizminin rolü
The role of FBN1 polymorphism in susceptibility to anterior cruciate ligament injuries
- Tez No: 995037
- Danışmanlar: PROF. DR. HACI ÖMER ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Ön çapraz bağ (ÖÇB) yaralanmaları, genç ve aktif bireylerde sık görülür ve hareket kabiliyetini ile sportif performansı ciddi şekilde etkileyebilir. FBN1 genindeki varyasyonlar, özellikle R2726W polimorfizmi, bağ dokusu yapısını ve yaralanmaya yatkınlığı etkileyebilir. Bu çalışmada, 111 katılımcı (45 ÖÇB yaralanmalı hasta ve 66 sağlıklı kontrol) üzerinde R2726W varyantı PCR ve RFLP analizi ile incelenmiştir. Hasta grubunda 12 kişi (%26.7) TT genotipine, 33 kişi (%73.3) ise TC veya CC genotiplerine sahiptir. Kontrol grubunda 42 kişi (%93.4) TT veya TC, yalnızca 3 kişi (%6.6) CC genotipine sahipti. İstatistiksel analiz, iki grup arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir (p = 0.111). Önceki araştırmalar, R2726W varyantının fibrillin oluşumunu hafifçe etkileyebileceğini ancak her zaman belirgin klinik belirtiler göstermediğini öne sürmektedir; bu durum, çalışmamızda güçlü bir ilişki görülmemesini açıklayabilir. Örneklem büyüklüğü ve popülasyon spesifikliği sınırlılık olarak göz önünde bulundurulsa da, bu bulgular R2726W varyantının prevalansı hakkında değerli bilgiler sunmakta ve daha geniş ve çeşitli popülasyonlarda yapılacak çalışmaların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Anterior cruciate ligament (ACL) injuries are common among young, active individuals and can seriously affect mobility and athletic performance. Variations in the FBN1 gene, especially the R2726W polymorphism, may influence ligament structure and susceptibility to injury. In this study, we looked at the R2726W variant of the FBN1 gene in 111 participants, including 45 patients with ACL injuries and 66 healthy controls, using PCR and RFLP analysis. In the patient group, 12 (26.7%) had the TT genotype, while 33 (73.3%) carried TC or CC genotypes. In the control group, 42 (93.4%) were TT or TC, and only 3 (6.6%) had the CC genotype. Statistical analysis showed no significant difference between the two groups (p = 0.111). Previous research suggests that the R2726W variant can slightly affect fibrillin formation but does not always lead to obvious clinical symptoms, which may explain why we did not see a strong association in our study. While limited by sample size and population specificity, these findings provide valuable insight into the prevalence of R2726W and emphasize the need for further research in larger, more diverse populations to better understand its role in ligament integrity and ACL injury risk.