Annelerin akılcı ilaç kullanımına yönelik tutumları ile geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between mothers' attitudes towards rational drug use and their attitudes towards traditional and complementary medicine practices
- Tez No: 995041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL TOPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, annelerin akılcı ilaç kullanımına yönelik tutumları ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarına yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlayan tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, 01.10.2024 – 31.03.2025 arasında Zonguldak/Devrek Devlet Hastanesi çocuk servisinde tedavi gören çocuk anneleri oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem büyüklüğü 291 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada“Katılımcı Bilgi Formu”,“Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği”ve“Tamamlayıcı, Alternatif ve Geleneksel Tıp Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Annelerin %18.9'unun reçetesiz antibiyotik, %21.4'ünün ağrı kesici/ateş düşürücü, %20'sinin vitamin kullandığı ve sadece %18.3'ünün reçetesiz ilaç kullanmadığı saptanmıştır. Akılcı ilaç kullanımına ilişkin tutum toplam puan ortalaması 157.22+16.23, doğru ve bilinçli kullanım alt boyutu ortalaması 114.38+13.63 ve etkili ve güvenli kullanım alt boyutu ortalaması 42.84+4.84 saptanmıştır. Geleneksel, alternatif ve tamamlayıcı tıbba ilişkin tutum ölçeği ortalaması 129.62±19.77, olarak belirlenmiştir. Akılcı ilaç kullanımı tutum toplam puanlar ve alt boyutları ile geleneksel, alternatif ve tamamlayıcı tıp tutumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmemiştir (p>0.05). Annelerin akılcı ilaç kullanımına ilişkin tutumlarının yüksek/olumlu olduğu ancak reçetesiz ilaç kullanım oranının yüksek olduğu saptanmıştır. Geleneksel, alternatif ve tamamlayıcı tıbba ilişkin tutumları kısmen katılıyorum şeklindedir. Annelerin geleneksel, alternatif ve tamamlayıcı tıbba ilişkin tutumlarının akılcı ilaç kullanımına ilişkin tutumlarını etkilemediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship between mothers' attitudes toward rational drug use and their attitudes toward traditional and complementary medicine practices. The research is descriptive and cross-sectional study. The study population consists of mothers of children treated in the pediatric ward of Zonguldak/Devrek State Hospital between October 1, 2024, and March 31, 2025. The sample size was calculated to be 291. Data were collected using the“Participant Information Form,”the“Parent Attitude Scale on Rational Drug Use,”and the“Attitude Scale on Complementary, Alternative, and Traditional Medicine.”It was found that 18.9% of mothers used over-the-counter antibiotics, 21.4% used painkillers and antipyretics, 20% used vitamins, and only 18.3% of mothers did not use any over-the-counter medications. The mean total score of parents on the Rational Drug Use Attitude Scale was 157.22±16.23, while the mean score for the“Correct and Conscious Use”subscale was 114.38±13.63, and the mean score for the“Effective and Safe Use”subscale was 42.84±4.84. Regarding the“Attitude Scale on Traditional, Alternative, and Complementary Medicine,”the mean total score was 129.62±19.77. No statistically significant relationship was found between the total scores and subscale scores of the Rational Drug Use Attitude Scale and the Attitude Scale on Traditional, Alternative, and Complementary Medicine (p>0.05). It was found that mothers exhibited a high/positive attitude toward rational drug use, yet the prevalence of over-the-counter drug use was still high. The study concluded that parents' attitudes toward traditional, alternative, and complementary medicine did not significantly influence their attitudes toward rational drug use.