Voleybol altyapı takımlarındaki sporcularda rol belirsizliğinin takım bütünlüğüne etkisi
The effect of role uncertainty on athletes in volleyball junior teams on team integrity
- Tez No: 995043
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN KILIÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, voleybol altyapı takımlarında sporcuların yaşadığı rol belirsizliğinin takım bütünlüğü üzerindeki etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Türkiye genelinde farklı illerde faaliyet gösteren altyapı voleybol takımlarında oynayan 13-18 yaş arası 310 sporcudan oluşan bir örneklem grubu üzerinde yürütülmüştür. Örneklem grubu, kolayda örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve gençler (U16-U18) ile yıldızlar (U14-U16) yaş kategorilerindeki sporcuları kapsamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Beauchamp ve Bray (2001) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlanan“Rol Belirsizliği Ölçeği”ile Carron, Widmeyer ve Brawley (1985) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlanan“Takım Bütünlüğü Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi, One Way ANOVA ve Pearson korelasyon analizleri uygulanmıştır. Bulgular, rol belirsizliği ve takım bütünlüğü arasında negatif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Kadın sporcuların takım bütünlüğü puanlarının erkek sporculara kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Yaş grupları açısından, yıldız kategorisindeki sporcuların takım bütünlüğü algılarının genç kategorisindeki sporculardan daha güçlü olduğu belirlenmiştir. Aynı takımda oynama süresi ve maç deneyimi gibi değişkenler, rol belirsizliği ve takım bütünlüğü üzerinde anlamlı farklılıklar yaratmıştır. Özellikle, 50 maçtan az deneyime sahip sporcuların rol netliği algısının daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, rol belirsizliğinin takım bütünlüğü üzerinde olumsuz bir etkisi olduğu, ancak bu ilişkinin cinsiyet, yaş, pozisyon ve tecrübe gibi değişkenlere bağlı olarak farklılaştığı bulunmuştur. Bu bulgular, altyapı voleybol takımlarında görev yapan antrenörler ve spor yöneticileri için sporcuların bireysel rollerini netleştirme ve takım dinamiklerini güçlendirme konularında yol gösterici niteliktedir. Araştırma, altyapı sporcularının hem bireysel gelişimini desteklemeye hem de takım performansını artırmaya yönelik önemli bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to examine the effect of role uncertainty experienced by athletes on team integrity in volleyball infrastructure teams. The study was conducted on a sample group of 310 athletes between the ages of 13 and 18 who play in infrastructure volleyball teams operating in different provinces throughout Turkey. Dec. The sample group was selected by the kolayda sampling method and included athletes in the youth (U16-U18) and stars (U14-U16) age categories. The Turkish-adapted“Role Uncertainty Scale”developed by Beauchamp and Bray (2001) and the Turkish-adapted“Team Integrity Scale”developed by Carron, Widmeyer and Brawley (1985) were used as data collection tools in the research. In the analysis of the data, independent groups t-test, One Way ANOVA and Pearson correlation analyses were applied. The findings revealed that there is a negative relationship between role Deciency and team integrity. It has been found that the team integrity scores of female athletes are higher compared to male athletes. In terms of age groups, it has been determined that the perceptions of team integrity of athletes in the star category are stronger than those of athletes in the junior category. Variables such as playing time and match experience in the same team have created significant differences on role uncertainty and team integrity. In particular, it has been observed that athletes with less than 50 games of experience have a higher perception of role clarity. As a result, it was found that role uncertainty has a negative impact on team integrity, but this relationship differs depending on variables such as gender, age, position, and experience. These findings are a guide for coaches and sports managers working in infrastructure volleyball teams to clarify the individual roles of athletes and strengthen team dynamics. The research provides important information to support both the individual development of infrastructure athletes and to improve team performance