Avrupa Birliği'nin düzensiz göçle mücadelesi: Orta Akdeniz'de sınır güvenliği-insan güvenliği ikilemi
The European Union's struggle against irregular migration: The border security-human security dilemma in the Central Mediterranean
- Tez No: 995078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLCE UYGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası göç hareketlerinde düzensizlik durumu, küresel eşitsizlikler, yerel çatışmalar ve zayıf yönetişim sistemlerinin kesişiminde ortaya çıkan çok katmanlı bir olgudur. Düzensiz göç olgusu ile mücadele hem ulusal güvenliği hem de yaşam hakkı ve sığınma hakkı gibi insan haklarını dikkate almayı gerektiren karmaşık bir süreç olduğundan, düzensiz göçle ilgili politika yapımı çeşitli ikilemleri beraberinde getirmektedir. Bu çalışma, Orta Akdeniz'de düzensiz göçe yönelik Avrupa Birliği düzeyli politikaların içerdiği sınır güvenliği ile insan güvenliği arasındaki ikilemi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda öncelikle, göç ile sınır ve insan güvenliği ilişkisi Eleştirel Güvenlik Çalışmaları bağlamında değerlendirilmiş; göç yönetişimi, göçün dış boyutu ve AB'de göç yönetişimini oluşturan temel aktörler açıklanmıştır. Ardından, Avrupa Birliği'nde göç-güvenlik ilişkisinin inşasına katkı sağlayan, ortak sığınma ve göç politikasının tesisine yönelik yasal düzenlemeler tarihsel düzlemde aktarılmıştır. 2015 yılında Avrupa'ya yönelik göçün, II. Dünya Savaşı'ndan bu yana en yüksek sayıya ulaşması ise, özellikle ön saftaki üye devletlerle dayanışmaya dayalı ortak çözümler üretmenin güçlüğünü ve üye devletler arasındaki politika farklılıklarını görünür kılmıştır. Bu bağlamda çalışmanın analiz bölümünde 2015 yılı ve sonrasında düzensiz göçü yönetmeye yönelik AB resmi dokümanları, göç yönetişiminde AB dayanışması, göçün dış boyutu, sınır güvenliği ve insan güvenliği alt temaları kapsamında içerik analizi yöntemi ile yorumlanmış; AB politikasında öne çıkan anlatılar ile bunlara bağlı eylem alanları açıklanmıştır. Bu eylem alanları ile ilişkili olarak, Orta Akdeniz'de düzensiz göçün kontrolünde ön plana çıkan üye devlet İtalya'nın ulusal göç ve dışsallaştırma stratejileri ile Avrupa Birliği'nin dış göç yönetişimi arasındaki ilişki, sınır kontrolünü güçlendirici pratikler ve göçmenlerin güvenliğini etkileyen uygulamalar bağlamında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Irregularity in international migration is a multilayered phenomenon emerging at the intersection of global inequalities, local conflicts, and weak governance systems. Since struggling irregular migration is a complex process that requires taking into account both national security and human rights such as right to live and right to asylum, policy making regarding irregular migration brings with it various dilemmas. This study aims to analyze the dilemma between border security and human security inherent in European Union-level policies addressing irregular migration in the Central Mediterranean. In this regard, firstly, the relationship between migration and border and human security was evaluated in the context of Critical Security Studies; migration governance, the external dimension of migration and the main actors that constitute migration governance in the EU were explained. Then, the legal regulations for the establishment of a common asylum and migration policy, which contribute to the construction of the migration-security relationship in the European Union, are presented on a historical level. The fact that the number of refugees has reached its highest level since World War II in 2015 highlighted the difficulty of developing common solutions based on solidarity, particularly with frontline member states, and the policy differences among member states. In this context, in the analysis section of the study, EU official documents regarding the management of irregular migration in 2015 and onwards were interpreted using the content analysis method within the scope of the sub-themes of EU solidarity in migration governance, external dimension of migration, border security and human security; the prominent narratives in EU policy and the areas of action related to them are explained. In conjunction with these action areas, the relationship between Italy's national migration and externalization strategies, which are prominent in controlling irregular migration in the Central Mediterranean, and the European Union's external migration governance is analyzed in the context of practices that strengthen border control and those affecting migrant security.