Norm kadro fazlası sınıf öğretmenlerinin sorunları ve çözüm önerileri: Çanakkale ili örneği
Problems of surplus staff primary teachers and solution suggestions: Case of Çanakkale
  1. Tez No: 995077
  2. Yazar: NURDAN KALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAVUŞ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, norm kadro fazlası sınıf öğretmenlerinin yaşadıkları sorunları belirlemek ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmektir. Araştırma, Çanakkale ili Merkez ilçesindeki devlet okullarında görev yapan 40 norm kadro fazlası sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu tercih edilmiştir. Görüşme formunda yer alan kapalı uçlu sorulardan elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, açık uçlu sorulardan elde edilen verilerin analizinde ise betimsel analiz yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırma bulguları, norm kadro fazlası olma sürecinin öğretmenler tarafından büyük ölçüde şeffaf olmayan, belirsizlik içeren ve psikolojik yük oluşturan bir süreç olarak algılandığını göstermektedir. Öğretmenlerin görevlendirildikleri okullarda özellikle öğrencilerle ve öğretmenlerle uyum, psikolojik ve motivasyonel sorunlar ile eğitim-öğretim materyallerine erişim konularında zorluk yaşadıkları belirlenmiştir. Norm kadro fazlası olma durumunun öğretmenlerin örgütsel bağlılık ve mesleki aidiyet algılarını olumsuz etkilediği; psikolojik destek ihtiyacının ise çoğunlukla aile ve meslektaş desteğiyle karşılandığı görülmüştür. Araştırmada öğretmenlerin büyük çoğunluğunun norm kadro fazlası uygulamasının tamamen kaldırılmasına karşı olduğu; ancak uygulamanın daha adil, şeffaf ve öngörülebilir bir yapıya kavuşturulmasını talep ettikleri belirlenmiştir. Aile durumu, tercihlerin dikkate alınması, hizmet puanı artışı, sonraki dönem görevlendirmeden muaf tutulma, ulaşım desteği ve psikolojik destek mekanizmalarının güçlendirilmesi en sık dile getirilen çözüm önerileri arasında yer almaktadır. Sonuç olarak, norm kadro fazlası öğretmen sorununun bireysel uyum problemlerinden ziyade öğretmen istihdam politikaları ve insan kaynağı planlamasıyla ilişkili yapısal bir sorun olduğu; bu sorunun çözümü için bütüncül ve veriye dayalı politika düzenlemelerine ihtiyaç duyulduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the problems experienced by surplus staff primary school teachers and to determine solution proposals regarding these problems. The study was conducted with 40 surplus staff primary school teachers working in public schools in the Merkez district of Çanakkale province. A case study design, one of the qualitative research approaches, was adopted. A semi-structured interview form was used as the data collection tool. Descriptive statistics were employed to analyze the data obtained from the closed-ended questions, while descriptive analysis approach was used to analyze the data obtained from the open-ended questions. The findings indicate that the process of being identified as a surplus staff teacher is largely perceived as non-transparent, uncertain, and psychologically burdensome. Teachers reported experiencing difficulties particularly in adapting to students and colleagues, psychological and motivational challenges, and access to educational materials in the schools to which they were assigned. The findings further reveal that being a surplus staff teacher negatively affects teachers' perceptions of organizational commitment and professional belonging, and that psychological support needs are mostly met through family and colleague support rather than institutional mechanisms. The majority of teachers opposed the complete abolition of the surplus teacher practice; however, they emphasized the need for a more fair, transparent, and predictable implementation. Family unity (spousal transfer), consideration of preferences, increasing service points, exemption from reassignment in subsequent periods, transportation support and strengthening psychological support mechanisms were among the most frequently expressed solution proposals. In conclusion, the problem of surplus staff primary school teachers is not merely an individual adjustment issue but a structural problem related to teacher employment policies and human resource planning, and addressing this problem requires comprehensive and data-driven policy arrangements.