Yabancı turistlerin seyahat motivasyonları ile turist memnuniyeti, tekrar ziyaret niyeti ve sadakat algısı arasındaki ilişkisinin belirlenmesi: İstanbul örneği
Determining the relationship between travel motivations and satisfaction, revisit and loyalty perception of foreign tourists: A study on Istanbul
- Tez No: 995130
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İSKENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, İstanbul'u ziyaret eden yabancı turistlerin seyahat motivasyonlarının, turist memnuniyeti, tekrar ziyaret niyeti ve destinasyon sadakati üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamıştır. Çalışmada nicel yöntem benimsenmiş ve tanımlayıcı araştırma modeli kullanılmıştır. Veriler, 2024 yılının Haziran ve Eylül ayları arasında Sultanahmet, Ortaköy, Taksim ve Eminönü gibi turistik bölgelerde, 400 yabancı turiste uygulanan anketler aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırmada normallik dağılımını değerlendirmek için Kolmogorov-Smirnov testi yapılmış ve parametrik analiz yöntemleri tercih edilmiştir. Çözümlemede frekans analizi, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon ve güvenilirlik testlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada ortaya çıkan bulgular, seyahat motivasyonu ile turist memnuniyeti ve tekrar ziyaret niyeti arasında anlamlı ve pozitif yönde güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, turist memnuniyeti ile destinasyon sadakati ile tekrar ziyaret niyeti arasında da olumlu ilişkiler tespit edilmiştir. Ancak, sosyo-demografik değişkenler ile seyahat motivasyonları arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Araştırmada sonuç olarak, İstanbul'un turistik değerlerini artırmaya yönelik stratejiler geliştirilmesinin önemi vurgulanmıştır. Turistlerin memnuniyet ve sadakat düzeylerini yükseltmek için destinasyona özgü hizmet geliştirme yaklaşımlarının önemine dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to understand the effects of travel motivations of foreign tourists visiting Istanbul on tourist satisfaction, revisit intention and destination loyalty. Quantitative method was adopted in the study and descriptive research model was used. Data were collected through surveys applied to 400 foreign tourists in touristic areas such as Sultanahmet, Ortaköy, Taksim and Eminönü between June and September 2024. The obtained data were analyzed through SPSS 27 package program. Kolmogorov-Smirnov test was performed to evaluate normality distribution in the study and parametric analysis methods were preferred. Frequency analysis, independent sample t test, one-way analysis of variance (ANOVA), correlation and reliability tests were used in the analysis. The findings of the study revealed that there was a significant and positive strong relationship between travel motivation and tourist satisfaction and revisit intention. In addition, positive relationships were found between tourist satisfaction and destination loyalty and loyalty and revisit intention. However, no significant difference was found between socio-demographic variables and travel motivations. As a result of the research, the importance of developing strategies to increase the touristic values of Istanbul was emphasized. The importance of destination-specific service development approaches was emphasized in order to increase the satisfaction and loyalty levels of tourists.