Unutulmaz yerel gıda deneyimi ile turist memnuniyeti ve tekrar ziyaret etme niyeti arasındaki ilişkilerin incelenmesi
An examination of the relationships between memorable local food experience, tourist satisfaction, and revisit intention
  1. Tez No: 966727
  2. Yazar: YUNUS EMRE SAĞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖZKAN SÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Tarih boyunca keşif, ticaret, dini inanışlar ve kültürel etkileşim gibi çeşitli motivasyonlarla seyahat edilmiştir. 20. Yüzyıl itibariyle hava ulaşımının gelişmesi, gelir seviyelerindeki artış ve ekonomik büyüme uluslararası turizmin yaygınlaşmasını ve destinasyon çeşitliliğinin artmasını sağlamıştır. Yerel yemekler, ziyaret edilen bölgenin kültürel ve sosyoekonomik yapısını yansıttığından dolayı turistler açısından deneyimlenmesi önemli olan unsurlar arasında yer almaktadır. Destinasyonun sürdürülebilirliği ve bölgenin ekonomik kalkınması açısından önemli unsurlardan biri olan yerel gıdalar, destinasyonun farklılaştırılması ve pazarlama değerinin arttırılması açısından bölgeye özgün değer sağlamaktadır. Bununla birlikte yerel gıda deneyiminin turistlerin destinasyon sadakatine katkı sunduğu ve turizm pazarlamasında stratejik bir unsur olarak değerlendirilebileceği görülmektedir. Bu noktada turistlerin yerel gıda deneyimini unutulmaz kılan faktörlerin incelenmesi ve unutulmaz yerel gıda deneyiminin turist memnuniyeti ve tekrar ziyaret etme niyeti üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turistlere yönelik bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında yabancı turistlerin unutulmaz yerel gıda deneyimi düzeylerinin memnuniyet ve tekrar ziyaret etme niyetlerine etkisi incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu, unutulmaz yerel gıda deneyimi ölçeği, memnuniyet ölçeği ve tekrar ziyaret etme niyeti ölçeğinden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında 471 geçerli ankete ulaşılmış ve bu veriler üzerinden istatiksel analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışmada unutulmaz yerel gıda deneyimi ile turist memnuniyeti ve tekrar ziyaret etme niyeti tutumları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bununla birlikte, unutulmaz yerel gıda deneyiminin turist memnuniyetine ve tekrar ziyaret etme niyetine pozitif ve anlamlı bir şekilde etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlara ek olarak unutulmaz yerel gıda deneyimi, memnuniyet ve tekrar ziyaret etme niyeti ölçeklerinin boyutları ile katılımcıların sosyo-demografik özellikleri arasında bazı anlamlı farklılıklar da tespit edilmiştir. Son olarak bulgular ve sonuçlar ışığında araştırmacılara ve turizm paydaşlarına çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, individuals have traveled for various motivations such as exploration, trade, religious beliefs, and cultural interaction. With the development of air transportation, increasing income levels, and economic growth in the 20th century, international tourism has become more widespread, and the diversity of destinations has increased significantly. Local cuisines, which reflect the cultural and socioeconomic structure of the visited region, are considered among the essential elements for tourists to experience. Local foods, which play a crucial role in the sustainability of destinations and the economic development of regions, provide unique value for differentiating destinations and enhancing their marketing potential. Moreover, it is evident that local food experiences contribute to destination loyalty and can be evaluated as a strategic component in tourism marketing. At this point, it becomes important to examine the factors that make local food experiences memorable and to evaluate the impact of memorable local food experiences on tourist satisfaction and revisit intentions. In line with these objectives, a study was conducted with international tourists visiting Türkiye. The study aimed to examine the effects of international tourists' memorable local food experience levels on their satisfaction and intention to revisit. A questionnaire was used as the data collection tool, which included a demographic information form, the Memorable Local Food Experience Scale, the Tourist Satisfaction Scale, and the Revisit Intention Scale. Within the scope of the research, A total of 471 valid questionnaires were collected, and statistical analyses were conducted based on the collected data. The study investigated the relationships between memorable local food experiences, tourist satisfaction, and revisit intention. The findings revealed that memorable local food experiences have a significant and positive effect on both tourist satisfaction and revisit intention. In addition to these results, some significant differences were also identified between the sub-dimensions of memorable local food experience, satisfaction, and revisit intention scales, and the socio-demographic characteristics of the participants. Based on the findings and conclusions, several recommendations were provided for researchers and tourism stakeholders.