Investigating the long-term effects of drama-based instruction on English vocabulary retention among preschool EFL learners
Okul öncesi dönemde (5–6 yaş) İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen çocuklarda drama temelli öğretimin İngilizce kelime kalıcılığına uzun vadeli etkilerinin incelenmesi
- Tez No: 995216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 5–6 yaş grubu İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen çocuklarda drama temelli öğretimin üretici (productive) kelime bilgisi ve uzun dönem kelime kalıcılığıyla ilişkisini incelemektedir. Çalışma, doğal sınıf koşullarında yürütülen tek gruplu bir tasarımla planlanmış; ön test, süreç içi haftalık ölçümler ve gecikmeli son test yoluyla çocukların hedef kelimeleri zaman içinde ne ölçüde geri getirebildikleri takip edilmiştir. Uygulama sekiz hafta sürmüş, içerik temelli öğretim çerçevesi içine yerleştirilen drama etkinlikleriyle her hafta beş kelime olmak üzere toplam kırk somut, görselleştirilebilir ve eylemlenebilir hedef sözcük ele alınmıştır. Veri toplama aracı olarak üretici kelime bilgisini ölçen ipuçlu hatırlama formatı kullanılmış ve performans, bağımsız hatırlamadan artan düzeyde ipucu gerektiren hatırlamaya uzanan dört basamaklı bir puanlama rubriğiyle değerlendirilmiştir. Veriler, katılımcı içi karşılaştırmalar ve betimsel istatistiklerle analiz edilmiş; ayrıca kelime düzeyinde kalıcılık örüntülerine odaklanılarak hangi tür kelimelerin daha dirençli kaldığı tartışılmıştır. Bulgular, uygulama boyunca hedef kelimelere erişimde belirgin bir gelişime işaret etmekte; gecikmeli ölçümde beklenen düzeyde bir düşüş görülse de performansın başlangıç düzeyinin üzerinde kaldığını göstermektedir. Sonuçlar, erken yaş EFL bağlamlarında drama temelli, etkileşim ve hareket odaklı uygulamaların kelime öğrenimini destekleyebileceğini; kalıcılık için ise planlı geri getirme ve aralıklı tekrar fırsatlarının kritik olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores how drama-based instruction relates to productive vocabulary development and longer-term vocabulary retention in very young EFL learners aged 5– 6. Conducted in a natural classroom setting, the research followed a one-group design and traced learners' ability to retrieve target words across a pre-test, a series of weekly measures, and a delayed post-test. The intervention ran for eight weeks and embedded drama activities within a content-based instructional framework. A total of forty target items were addressed (five per week), selected to be concrete, imageable, and enactable so that meaning could be supported through action, interaction, and classroom dramatisation. Productive vocabulary was assessed through a prompted-recall format and scored using a four-point cueing rubric, distinguishing independent retrieval from retrieval requiring graded phonological prompts. Data were examined through descriptive summaries and within-participant comparisons, complemented by item-level patterns to capture which words proved more resilient over time. Overall, the results indicate a marked improvement in learners' access to the target vocabulary during the programme. While delayed performance showed some expected attenuation, learners' scores remained above baseline, suggesting that drama-informed, movement- and interaction-rich practice can support very young learners' ability to retain and retrieve newly taught words beyond immediate instruction. The findings also point to the importance of deliberately planned opportunities for spaced retrieval and recycling to protect gains over time in early childhood EFL contexts.