Bazı enterococcus durans izolatlarının dişlerdeki siyah leke etmeni olarak bilinen capnocytophaga genusu üyelerine karşı in vitro antagonistik etkilerinin belirlenmesi
Determination of in vitro antagonistic effects of some enterococcus durans isolates against capnocytophaga genus members known as black stain agent in teeth
- Tez No: 995247
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ UZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, probiyotik potansiyele sahip bazı bakteri suşlarının dişlerde siyah leke etmeni bakteri türlerine karşı antimikrobiyal etkisi in vitro koşullar altında araştırılmıştır. Dişlerde sıkça görülebilen siyah lekeler, tedavi edilmediği takdirde ciddi sağlık sorunları oluşturabilmekle birlikte bireyde sosyal ve psikolojik sorunlara da yol açmaktadır. Tedavi protokollerinde halihazırda kimyasal veya fiziksel tedavi yöntemleri mevcuttur ancak bunların diş kompozisyonuna tahribat vermesi, diş minesinde hassasiyet oluşturması ve diş yapısını etkilemesi gibi olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Bu nedenle, doğal ve sürdürülebilir tedavi yöntemlerine duyulan ihtiyaç artmaktadır. Yapılan bu çalışmada, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran 9-12 yaş aralığındaki hastalardan alınan 50 siyah leke örneğinden bakteriler izole edilmiş, probiyotik potansiyele sahip bakteri türlerinin bu izolatlar ve Capnocytophaga ochracea ATCC 27872 üzerindeki antimikrobiyal etkisi disk difüzyon yöntemiyle belirlenmiştir. İzole edilen bakterileriden bazıları Moraxella catarrhalis ve Neisseria sicca olarak tanılanmıştır. Sonuçta probiyotik karakteristiklere sahip 4 bakteri suşunun C. ochracea ATCC 27872'e karşı antimikrobiyal etki gösterdiği belirlenmiştir. Bu sonuçlar, probiyotik potansiyele sahip bakterilerin siyah leke etmeni C. ochracea ATCC 27872 suşuna karşı potansiyel biyokontrol ajanı olarak kullanılabileceğini işaret etmektedir. Bu çalışma ile probiyotik özelliklere sahip bakterilerin, özellikle çocukların dişlerinde görülmekte olan siyah lekelere karşı doğal ve sürdürülebilir bir tedavi yöntemi olabileceğine ilişkin temel bulgular sağlanmıştır. Bu konuda yapılan çalışmaların genişletilmesinin, siyah lekelerin önlenmesine ve tedavisine ışık tutacağı umut edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the in vitro antimicrobial effects of certain bacterial strains with probiotic potential against bacteria associated with black tooth stains were investigated. Black stains, commonly observed on teeth, can lead to significant health problems if left untreated and may also cause social and psychological distress in affected individuals. Although current treatment protocols involve chemical or physical methods, these approaches have various disadvantages, such as damaging the dental composition, causing enamel sensitivity, and adversely affecting tooth integrity. As a result, there is an increasing demand for natural and sustainable treatment alternatives. In this study, bacteria were isolated from 50 black stain samples collected from patients aged 9 to 12 years who presented to the Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Ege University. The antimicrobial effects of bacterial species with probiotic potential on these isolates and on Capnocytophaga ochracea ATCC 27872 were determined using the disk diffusion method. Some of the isolated strains were identified as Moraxella catarrhalis and Neisseria sicca. As a result, four bacterial strains exhibiting probiotic characteristics demonstrated antimicrobial activity against C. ochracea ATCC 27872. These findings suggest that bacteria with probiotic potential may serve as promising biocontrol agents against C. ochracea ATCC 27872, one of the key pathogens involved in black strain formation. This study provides preliminary evidence that probiotic bacteria could represent a natural and sustainable treatment option for black stains, particularly in pediatric patients. Expanding research in this area is expected to contribute to the prevention and management of black tooth strains.