Kefir tanelerinden izole edilen bazı mikroorganizmaların probiyotik özelliklerinin in vitro karakterizasyonu
In vitro characterization of probiotic properties of microorganisms isolated from kefir grains
  1. Tez No: 729191
  2. Yazar: MÜGE AKAY YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ UZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tezde, kefirden izole edilen bazı laktik asit bakteri suşlarının potansiyel probiyotik özelliklerinin in vitro karakterizasyonu araştırılmıştır. Beş farklı kaynaktan alınan ev yapımı kefirden MRSA besiyerinde izolasyon yapılmıştır. Örneklerden 23 tanesi bakteri 7 tanesi ise maya olmak üzere toplamda 30 izolat elde edilmiştir. Çalışmalara bakteri izolatlarıyla devam edilmiş ve bunlara Gram boyama, katalaz ve oksidaz testleri uygulanmıştır. Gram pozitif ve katalaz negatif olan 12 adet bakteri ile deneyler sürdürülmüştür. Daha sonra bu bakterilerin pH, safra tuzu ve antibiyotik direnci, antimikrobiyal aktiviteleri, proteolitik aktiviteleri, hemolitik aktiviteleri, bağırsak yüzeyine tutunma (otoagregasyon ve koagregasyon) ve ağır metallere direnç testleri gerçekleştirilmiştir. Sonuçta 3 adet izlatın probiyotik olarak kullanılabilme potansiyeline sahip oldukları belirlenmiş ve bu izolatların 16SrDNA dizi analizleri gerçekleştirilmiştir. Bu 3 adet izolat Enterococcus durans olarak tanımlanmıştır. Sonuçta yapılan karakterizasyon çalışmalarına göre 3 adet E. durans izolatının uygun probiyotik adayları olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in vitro characterization of potential probiotic properties of some lactic acid bacteria strains isolated from kefir was investigated. Isolation in MRSA medium was made from homemade kefir from five different sources. A total of 30 isolates were obtained from the samples, 23 of them were bacteria and 7 of them were yeast. Studies were continued with bacterial isolates and Gram stain, catalase and oxidase tests were applied to them. Experiments were carried out with 12 gram positive and catalase negative bacteria. Then, pH, bile salt and antibiotic resistance, antimicrobial activities, proteolytic activities, hemolytic activities, adhesion to the intestinal surface (autoaggregation and coaggregation) and resistance to heavy metals of these bacteria were performed. As a result of these tests, it was determined that 3 isolates have the potential to be used as probiotics and 16SrDNA sequence analyzes of these isolates were performed. These three isolates were identified as Enterococcus durans. As a result, it was determined that 3 E. durans isolates could be suitable probiotic candidates according to the characterization studies.