Biber tohumlarındaki genetik farklılığın moleküler yöntemlerle belirlenmesi
Determination of genetic diversity in pepper seeds using molecular methods
- Tez No: 995295
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL CAN PAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Ziraat, Genetik, Botany, Agriculture, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tohumluk Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim ve Teknoloji Bilim Dalı
Özet
Genetik çeşitlilik, organizmaların popülasyonları içerisinde ve farklı bitki türleri arasında görülen kalıtsal varyasyonları ifade eder. Bir popülasyonda çiftleşme yoluyla oluşan bu genetik varyasyon havuzu, yalnızca bitkilerin ıslah edilmesinde değil, aynı zamanda doğal seçilimin işleyişinde de temel bir rol oynamaktadır. Bu nedenle bitkisel genetik çeşitliliğin korunması hem günümüz hem de gelecek kuşakların refahı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Son dönemlerde, tarımsal biyoçeşitliliğin sürdürülebilir biçimde kullanımı ve korunması ile kalkınmaya entegre edilmesinin önemi konusunda toplumsal farkındalık giderek artmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, biber tohumlarında bulunan genetik çeşitliliğin moleküler teknikler aracılığıyla analiz edilmesidir. Araştırma kapsamında dünya genelinde ekonomik değeri yüksek olan bitkilerden biri olan biberde genetik çeşitliliğin belirlenmesi amacıyla Real-Time PCR yöntemi tercih edilmiştir. Bu yöntem sayesinde optimize edilen parametreler belirlenmiş ve diğer moleküler analiz yöntemleriyle karşılaştırma yapma olanağı doğmuştur. Real-Time PCR teknolojisi, hedef genin hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlarken; duyarlılığı, özgünlüğü ve tekrarlanabilirliği açısından önemli avantajlar sunmaktadır. Amplifikasyon esnasında ürün oluşumunun anlık izlenebilmesi, elde edilen verilerin güvenilirliğini artıran başlıca faktörlerden biridir. Çalışmada kullanılan 20 farklı biber çeşidinden elde edilen örnekler üzerinde DNA kontrolü gerçekleştirilmiş ve ardından Real-Time PCR analizleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, melting eğrisi analizleri doğrultusunda örneklerin homozigot ya da heterozigot olup olmadığını ortaya koymuş; böylece çeşitler arasındaki genetik çeşitlilik düzeyi belirlenmiştir. Bu tez çalışması, biber bitkisindeki genetik çeşitliliğin saptanmasında Real-Time PCR yöntemlerinin verimliliğini ve kullanılabilirliğini ortaya koymaktadır. Elde edilen veriler, bu alandaki araştırmalara anlamlı katkılar sunarak, tarımsal üretimde genetik çeşitliliğe yönelik farkındalığın artmasına ve bu konuda yapılacak çalışmalara öncülük edebilir.
Özet (Çeviri)
Genetic diversity refers to the heritable variation observed both within and among populations of organisms, including plant species. The gene pool formed through mating in a population serves not just as a foundation for plant growth but besides as a crucial basis for natural selection. In recent times, awareness has increased regarding the necessity of a comprehensive approach to biodiversity—one that encompasses the protection and sustainable utilization of agricultural biodiversity and its incorporation into broader development policies. This study aims to estimate the genetic variation in pepper seeds through the application of molecular methods. Within the scope of this research, Real-Time PCR was employed as the main method for determining genetic variation in peppers, a crop of significant global economic value. The use of this technique allowed for the optimization of parameters, enabling a comparative analysis with other molecular approaches. Real-Time PCR offers notable advantages in terms of sensitivity, specificity, and reproducibility, particularly in the rapid detection of target genes. The ability to monitor product formation during amplification enhances the trustworthiness of the information obtained. In this study, DNA samples extracted from 20 different pepper (Capsicum) varieties were analyzed through DNA quality control and Real-Time PCR. The results, interpreted via melting curve analysis, revealed whether the genotypes were homozygous or heterozygous, thereby indicating the degree of genetic diversity among the varieties. This thesis highlights the effectiveness of Real-Time PCR techniques in identifying genetic variation in pepper plants. The findings contribute valuable insights to the field of genetic diversity research and may promote increased emphasis on genetic variability in agricultural production, encouraging further studies in this area.