Industrial use of seveso directive obligations and process safety good practices to prevent major accidents and reduce their effects
Büyük kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması hakkındaki seveso direktifi yükümlülükleri ve proses güvenliği iyi uygulamalarının endüstride kullanılması
- Tez No: 995299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN URAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Endüstriyel süreçlerde kullanılan tehlikeli kimyasalların barındırdığı risklerin yönetimi; çevre, insan sağlığı ve ekonomik kaynaklar açısından son derece önem arz etmektedir. Hazırlanan bu çalışma, üretim, imalat, transfer ve depolama endüstrisinde yaşanan büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması hakkında Seveso Direktifleri ve proses güvenliği uygulamalarını ele almaktadır. Hazırlanan çalışmada risk yönetim metotlarını da içeren Proses güvenliği süreçlerinden detaylı şekilde bahsedilmiş olup, Avrupa Birliği ve Avrupa Birliği Aday Ülkeleri tarafından uygulanan Seveso Direktifi ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından takip edilen OSHA Proses Güvenliği Yönetim Standardı detaylıca incelenerek değerlendirilmiştir. Değerlendirmelere ek olarak, endüstride kullanılan risk analiz metotlarından olan; HAZOP metodolojisi detaylı şekilde incelenmiş olup büyük kazaların önlenmesindeki etkinliği değerlendirilmiştir. Hazırlanan çalışma sonucunda elde edilen bulgular ile endüstride yüksek proses güvenliği standartlarının takip edilmesine ve kimyasal tehlikelerin risk analizi yöntemleri ile belirlenmesine katkılar sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Effective risk management of hazardous chemicals in the chemical industry is essential for protecting the environment, public health, and economic stability. This thesis investigates the prevention and mitigation of major accidents through the application of the Seveso Directives and established process safety practices in chemical production, transportation, and storage. This study presents a comprehensive analysis of process safety, with an emphasis on risk management methodologies. The Seveso Directive, implemented in European countries, and the Occupational Safety and Health Administration (OSHA) Process Safety Management Standard, applied in the United States, are systematically examined and compared. Additionally, the Hazard and Operability Study (HAZOP) risk analysis method is evaluated in detail. The main goal of this thesis is to support the adoption of process safety standards in the chemical industry and to enhance hazard identification through advanced risk analysis methods.