Primipar gebelerde PLISSIT Modeline göre yapılandırılmış motivasyonel görüşmeyle desteklenen cinsel sağlık danışmanlığının etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of sexual health counselling supported by structured motivational interviewing according to the PLISSIT Model in primiparous pregnant women
  1. Tez No: 995308
  2. Yazar: ÖZLEM SEYMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENA KAPLAN, DOÇ. DR. İLKNUR MÜNEVVER GÖNENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma; primipar gebelere motivasyonel görüşme yöntemiyle verilen PLISSIT modeline göre yapılandırılmış cinsel sağlık danışmanlığının; cinsel işlev, cinselliğe karşı tutum, cinsel öz-yeterlik ve cinsel yaşam kalitesine etkisini değerlendirmek amacıyla tek merkezli paralel grup randomize kontrollü müdahale çalışmasıdır. Çalışma, Aralık 2024–Mayıs 2025 tarihleri arasında müdahale grubunda 33 ve kontrol grubunda 33 olmak üzere toplam 66 gebe ile yürütüldü. Müdahale grubundaki gebelere, PLISSIT Modeline Göre Yapılandırılmış Motivasyonel Görüşmeyle Desteklenen Cinsel Sağlık Danışmanlığı verildi. Danışmanlık süreci, ikişer hafta arayla gerçekleştirilen toplam dört oturumla yürütüldü. Kontrol grubundaki gebelere ise bu süreçte herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ), Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği (GCKTÖ), Cinsel Öz-Yeterlik Ölçeği (CÖYÖ) ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği-Kadın Versiyonu (CYKÖ-K) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklem t Testi, Mann-Whitney U Testi, tekrarlı ölçümlerde Tekrarlı Ölçümler ANOVA, Friedman Testi, Bağımlı Örneklem T Testi, Ki-kare testi kullanıldı. Çalışmada KCİÖ, GCKTÖ, CYKÖ-K ve CÖYÖ toplam ve alt boyut puan ortalamalarının müdahale grubunda cinsel sağlık danışmanlığı sonrası yapılan ölçümlerde, zaman içinde anlamlı düzeyde yüksek olduğu belirlendi (p<0,05). Zaman etkisi olmadığında gruplar arasında KCİÖ puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulundu (p<0,05). Müdahale grubunda cinsel sağlık danışmanlığı sonrası yapılan ölçümde GCKTÖ ve CÖYÖ puanları kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlendi (p<0,05). Ayrıca müdahale grubunun CYKÖ-K toplam puan ortalamaları hem danışmanlık öncesi hem de cinsel sağlık danışmanlığı sonrasında kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptandı (p<0,05). Sonuç olarak, PLISSIT modeline göre yapılandırılmış motivasyonel görüşmeyle desteklenen cinsel sağlık danışmanlığının primipar gebelerde cinsel işlev, cinsel öz-yeterlik, gebelikte cinselliğe karşı tutum ve cinsel yaşam kalitesi üzerinde anlamlı iyileşmeler sağladığı saptandı. Gebelikte, motivasyonel görüşmeyle desteklenen PLISSIT modeline dayalı yapılandırılmış cinsel sağlık danışmanlığı, kadınların cinsel sağlık ihtiyaçlarının karşılanmasında etkili bir yaklaşım olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is a single-centre, parallel-group, randomised controlled intervention trial designed to evaluate the effect of structured sexual health counselling, delivered for the first time to women experiencing their first pregnancy using motivational interviewing techniques based on the PLISSIT model, on sexual function, attitudes towards sexuality, sexual self-efficacy, and sexual quality of life. The study was conducted between December 2024 and May 2025 with a total of 66 pregnant women, 33 in the intervention group and 33 in the control group. Pregnant women in the intervention group received sexual health counselling supported by structured motivational interviewing based on the PLISSIT model. The counseling process consisted of a total of four sessions two weeks apart. Pregnant women in the control group did not receive any intervention in this process. Data were collected using the Personal Information Form, Female Sexual Function İndex (FSFI), The Attitude Scale Toward Sexuality During Pregnancy (ASTSDP) , Sexual Self-Consciousness Scale (SSCS) and Sexual Quality of Life Questionnaire-Female (SQLQ-F). In the analysis of the data, the Independent Samples t-test, Mann-Whitney U test, Repeated Measures ANOVA, Friedman test, Dependent Samples t-test, and Chi-square test were used. In the study, it was determined that the mean total and subscale scores for FSFI, ASTSDP, SSCS, and SQLQ-F were significantly higher in the intervention group following sexual health counselling (p<0.05). When the time effect was not present, statistically significant differences were found between the groups in terms of FSFI scores (p<0.05). In the intervention group, ASTSDP and SSCS scores were statistically significantly higher than those in the control group in the measurement taken after sexual health counselling (p<0.05). Furthermore, the mean SQLQ-F total scores of the intervention group were statistically significantly higher than those of the control group both before counselling and after sexual health counselling (p<0.05). Consequently, it was determined that sexual health counselling supported by structured motivational interviewing based on the PLISSIT model resulted in significant improvements in sexual function, sexual self-efficacy, attitudes towards sexuality during pregnancy, and quality of sexual life in primiparous pregnant women. During pregnancy, structured sexual health counselling based on the PLISSIT model and supported by motivational interviewing is recommended as an effective approach to meeting women's sexual health needs.