The role of informal governance and clan-based systems in state resilience and collapse: A case study of Somalia from 1980 to the present
Enformel yönetişim ve klan temelli sistemlerin devletin dirençliliği ve çöküşündeki rolü: 1980'den günümüze Somali üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 995385
  2. Yazar: MOHAMED OMAR ABDULLAHI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER GENÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Kırılgan ortamlarda devletlerin istikrarı yalnızca resmî kurumlara değil, aynı zamanda gayriresmî yönetişim yapılarının sağlamlığına ve esnekliğine de bağlıdır. Bu tez, 1980'den günümüze Somali'nin devlet direncini ve çöküşünü şekillendirmede gayriresmî yönetişim ve klan temelli sistemlerin etkisini incelemektedir. Nitel bir vaka çalışması yöntemi kullanılarak yürütülen araştırma, Somaliland, Puntland ve Güney-Orta Somali olmak üzere üç bölgeye odaklanmakta ve xeer (örfî hukuk), klan liderleri ve karma siyasî yapılar gibi geleneksel mekanizmaların devlet gelişimine nasıl katkıda bulunduğunu veya engel teşkil ettiğini değerlendirmektedir. Çalışma, gayriresmî meşruiyet ile resmî otorite arasındaki etkileşimi açıklamak için Hibrit Siyasal Düzen, Siyasal Uzlaşı ve Sosyal Sermaye teorilerinden yararlanmaktadır. Bulgular, bu gayriresmî sistemlerin yerel düzeyde istikrarı teşvik ettiğini, çatışmaları çözdüğünü ve toplumsal uyumu güçlendirdiğini; ancak aynı zamanda klan bölünmelerini pekiştirerek ulusal birliği engellediğini göstermektedir. Araştırma, Somali'nin sürdürülebilir bir devlet inşasına ulaşabilmesi için geleneksel meşruiyeti kapsayıcılık ve hesap verebilirlik ilkeleriyle birleştiren hibrit bir yönetişimin tanınması ve kurumsallaştırılmasının gerekli olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fragility of states in weak settings is frequently not only subject to the dynamic force of formal institutions, but also the strength and dynamism of informal forms of government. This dissertation examines how informal governance and clan-based systems determine the state resilience and state collapse in Somalia between 1980 and the present. The study is based on a qualitative case study approach, and the three regions focused, including Somaliland, Puntland, and South-Central Somalia, are chosen to examine the role of the traditional mechanisms in the development of the state (xeer (customary law), clan elders, and mixed political structures). The thesis employs ideas of Hybrid Political Order, Political Settlement, and Social Capital theories to explain how informal legitimacy is applied in relation to formal authority. The analysis shows that even though these informal systems have led to the creation of localized stability, conflict settlement, and social cohesion, they have also strengthened the clan divisions and impeded national unity. The study finds that Somalia can only succeed in realizing sustainable state-building by recognising and establishing hybrid governance that combines conventional legitimacy and formal channels of inclusivity and accountability.