Ameliyat öncesi dönemde hasta ziyaretlerinin hastanın anksiyete düzeyine etkisi
The effect of patients visit on the anxiety level preoperation
- Tez No: 99540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN AKYOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
7.QZET Çalışma, ameliyat öncesi dönemde yapılan hasta ziyaretlerinin hastanın anksiyete düzeyine etkisini belirlemek amacıyla planlanmış ve Aydın Devlet Hastanesi ve Adnan Menderes Tıp Fakültesi Hastanesinde tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışma kapsamına, ameliyat öncesi dönemdeki 20-60 yaş grubundaki 100 hasta alınmıştır. Veriler, araştırmacı tarafından literatür bilgileri doğrultusunda geliştirilen anket formu ile Spielberg' in Durumluluk-Süreklilik Kaygı Envanteri aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi, bilgisayar aracılığıyla student's t testi ve pearson korelasyon analizi kullanılarak yapılmıştır. Çoğunluğu 50-59 yaş grubunun oluşturduğu bireylerin %55'i kadm, %81'i evli, %52'si ilkokul mezunu, %52'sinin ev hanımı, %83'ünün çocuk sahibi ve %87'sinin sağlık güvencesine sahip olduğu görülmüştür. Sonuç olarak ameliyat öncesi dönemde yapılan hasta ziyaretlerinin hastanın durumluluk anksiyete düzeyinde azalma etkisi gösterdiği ve gözlenen bu farklılığın da ileri derecede anlamlı bir fark oluşturduğu ancak süreklilik anksiyete düzeyine etkisinin olmadığı belirlenmiştir. 46
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study was designed to determine the effect of patient visit on the anxiety level preoperation.The study was carried out as determining on the Aydm State Hospital and Adnan Menderes Medicine University Hospital. A hundred patient at the ages between 20-60 at the period preoperation were included in study. Data were collected using inquiry form developed by the investigater in the light of literate. State and trait anxiety levels of patients were estimated using a“patient defining questionnaire”Tx-LI and Tx-LII test of State-Trait Anxiety Inventory (STAT). Computer was used and analysis was completed using Student's t test and Pearson Correlation test. The majority of patients at the ages between 50-59;55% of participants were woman, 81% of them were married, 52% of them were graduated from primary school, 52% of them were housewives, 83% of them had children, 87% of them had health insurance. In conclusion that;the patient visits which were done at the period before operation make a great meaningful difference in patient's anxiety level but it is determined that it doesn't have an effect for continuous anxiety level. 47