Periapikal patolojisi bulunan dişlerde primer endodontik tedavinin başarısızlık nedenlerinin ı̇ncelenmesi
Investigation of the causes of primary endodontic treatment failure in teeth with periapical pathology
- Tez No: 995405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ALTUNDAŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, daha önce kanal tedavisi uygulanmış ve sonrasında periapikal lezyon varlığı nedeniyle tedavi yenileme endikasyonu olan dişlerde, endodontik tedavi başarısızlığının altında yatan nedenleri belirlemektir. Kanal tedavisi başarısızlığının öngörülebilirliğini artırmak, benzer vakalarda tedavi prognozunu daha sağlıklı biçimde değerlendirmek ve klinik karar verme süreçlerine bilimsel katkı sağlamak hedeflenmektedir. Hacettepe Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı'na 21.05.2025–21.08.2025 tarihleri arasında kanal tedavisi yenileme (retreatment) endikasyonu ile başvuran, 18–65 yaş arası 310 hastanın 400 dişi, 992 kök kanalı değerlendirilmiştir. Kendi istekleri ile bu çalışmaya katılan hastalardan öncelikle onam formları alınmış, klinik ve radyolojik muayeneler yapılmıştır. Elde edilen verilere göre kadın hastaların (%65,8) erkek hastalardan (%34,2) daha fazla retreatment gereksinimi duyduğu bulunmuştur. Hastaların yaş ortalaması 36,3 olup en sık başvuran hasta grubu 18-34 (%50,6) yaşlarındadır. İncelenen dişlerin %59,75'i molar, %29,5'i premolar ve %10,75'i anterior dişlerden oluşmaktadır. Çene dağılımı %52 mandibula, %48 maksilla şeklindedir. Toplam 992 kök kanalının değerlendirildiği çalışmada, en sık gözlenen iyatrojenik hata %47,3 oranında kısa doldurulmuş kök kanal tedavisidir. Bunu %17,8 ile homojen olmayan kanal dolgusu, %7,9 ile doldurulmamış kanal, %1,3 ile taşkın kanal dolgusu ve kırık alet izlemektedir. Doldurulmamış kanallar en çok maksiller molar dişlerde (%16,4) ve özellikle MB2 kanallarında (%61,4) tespit edilmiştir. Restoratif değerlendirmelerde dişlerin %40,75'inde kompozit, %25,5'inde amalgam, %21,25'inde kron restorasyon bulunduğu; %7,25'inin restorasyonsuz olduğu belirlenmiştir. Restorasyonların %31,25'i uyumsuz bulunmuş, bu oran kompozit restorasyonlarda %31,3 ile en yüksek düzeyde kaydedilmiştir. Sonuç olarak, endodontik tedavi başarısızlıklarının büyük kısmı kanal dolgusunun uzunluğu ve kalitesine ilişkin teknik hatalardan kaynaklanmaktadır. Ayrıca restoratif uyumsuzluklar ve gözden kaçan kanallar, başarısızlığın önemli nedenlerindendir. Bulgular, hem endodontik hem de restoratif planlamanın dikkatle yapılması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the underlying causes of endodontic treatment failure in teeth that had previously undergone root canal therapy and subsequently required retreatment due to the presence of periapical lesions. The study also seeks to enhance the predictability of root canal treatment outcomes, provide a more reliable evaluation of prognosis in similar cases, and contribute scientifically to clinical decision-making processes. Between May 1, 2025, and August 1, 2025, a total of 400 teeth with 992 root canals from 310 patients aged 18–65 years, who presented to the Department of Endodontics, Faculty of Dentistry, Hacettepe University with an indication for retreatment, were evaluated. Informed consent was obtained from all voluntary participants, and both clinical and radiographic examinations were performed. The findings revealed that female patients (65.8%) required retreatment more frequently than male patients (34.2%). The mean age of the patients was 36.3 years, with the largest patient group falling within the 18–34 age range (50.6%). Among the examined teeth, 59.75% were molars, 29.5% premolars, and 10.75% anterior teeth. Distribution by jaw was 52% mandibular and 48% maxillary. Analysis of 992 root canals demonstrated that the most frequently observed iatrogenic error was underfilling (47.3%), followed by non-homogeneous filling (17.8%), unfilled canals (8.0%), overfilling (1.3%), and separated instruments. Unfilled canals were most frequently detected in maxillary molars (16.4%), particularly in MB2 canals (61.4%). In terms of restorative assessment, 40.75% of the teeth had composite restorations, 25.5% amalgam, 21.25% crowns, and 7.25% were without restorations. Overall, 31.25% of restorations were found to be defective, with the highest rate observed in composite restorations (31.3%). In conclusion, the majority of endodontic treatment failures were attributable to technical errors related to the length and quality of root canal fillings. Additionally, restorative incompatibilities and missed canals were identified as significant contributing factors. These findings underscore the importance of meticulous planning in both endodontic and restorative procedures.