Sepsis etyolojileri ve mortalite, kritik hastalarda farklı patojenlerin klinik özellikleri ve prognostik etkisi
The impact of different pathogens on prognosis and mortality in critically ill patients with sepsis
- Tez No: 995404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT SABRİ KASAPOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş: Sepsis, dünya genelinde yoğun bakım ünitelerinde morbidite ve mortalitenin önde gelen nedenlerinden biri olmaya devam etmektedir. Sepsisin klinik özellikleri ve sonuçları, etken mikroorganizmaya bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu nedenle patojene özgü klinik özelliklerin, hastalık şiddetinin ve prognozun anlaşılması, hedefe yönelik tedavi stratejilerinin belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, yoğun bakımda sepsis tanısı alan hastalarda farklı etiyolojik etkenlere (bakteriyel, fungal ve viral) göre klinik ve laboratuvar özellikleri, hastalık şiddeti skorlarını ve kısa dönem mortaliteyi karşılaştırmak; ayrıca bu değişkenlerin 28 günlük mortalite üzerindeki prognostik etkilerini değerlendirmektir. Yöntem: Bu retrospektif, tek merkezli gözlemsel çalışma, Ekim 2022 – Mart 2024 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahili Yoğun Bakım Ünitesi'nde sepsis veya septik şok tanısı alan 268 erişkin hastayı içermektedir. Hastaların demografik verileri, komorbid hastalıkları, Charlson Komorbidite İndeksi, laboratuvar sonuçları ve hastalık şiddeti skorları (SOFA, APACHE II, mNUTRIC) kaydedilmiştir. Olgular etken mikroorganizmaya göre sınıflandırılmış ve klinik parametreler, destek tedavi gereksinimleri (vazopressör, renal replasman tedavisi, mekanik ventilasyon, albümin replasmanı) ile 28 günlük sağkalım oranları istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Sepsis etkenleri arasında en sık Gram-negatif bakteriler saptanmış, bunu Gram-pozitif bakteriler, fungal ve viral etkenler izlemiştir. Fungal sepsisli hastalarda SOFA ve APACHE II skorları anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuş, vazopressör ve renal replasman tedavisi gereksinimi de belirgin olarak fazla saptanmıştır. Fungal sepsiste 28 günlük mortalite oranı diğer gruplara kıyasla anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Sonuç: Farklı patojenler, kritik sepsis hastalarında farklı klinik seyir ve prognostik profillere yol açmaktadır. Fungal sepsis, daha ağır organ disfonksiyonu ve yüksek mortalite ile ilişkilidir. Sepsisin etyolojik olarak sınıflandırılması, erken tanı ve hedefe yönelik tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Background: Sepsis remains one of the leading causes of morbidity and mortality in intensive care units (ICUs) worldwide. The clinical presentation and outcomes of sepsis may vary depending on the causative pathogen. Understanding pathogen-specific differences in clinical characteristics, disease severity, and prognosis is essential for guiding targeted management strategies. Objective: This study aimed to compare the clinical and laboratory features, disease severity scores, and short-term outcomes of ICU patients with sepsis according to different etiologic agents (bacterial, fungal, and viral pathogens) and to evaluate the prognostic impact of these differences on 28-day mortality. Methods: This retrospective, single-center observational study included 268 adult patients diagnosed with sepsis or septic shock between October 2022 and March 2024 in the medical ICU of Marmara University Pendik Training and Research Hospital. Demographic data, comorbidities, Charlson Comorbidity Index, laboratory results, and disease severity scores (SOFA, APACHE II, and mNUTRIC) were recorded. Patients were categorized by pathogen type, and differences in clinical parameters, treatment requirements (vasopressor use, renal replacement therapy, mechanical ventilation, albumin replacement), and 28-day survival were analyzed using appropriate statistical tests. Results: Gram-negative bacteria were the most common pathogens, followed by Gram-positive bacteria, fungi, and viruses. Patients with fungal sepsis had significantly higher SOFA and APACHE II scores and greater need for vasopressor and renal replacement therapy compared with other groups. The 28-day mortality rate was markedly higher in fungal sepsis, whereas bacterial and viral sepsis had lower but comparable mortality rates. Conclusion: Different pathogens lead to distinct clinical and prognostic profiles in critically ill septic patients. Fungal sepsis is associated with more severe organ dysfunction and worse short-term survival. Pathogen-specific assessment may help refine diagnostic and therapeutic approaches, enabling more individualized sepsis management strategies.