Total tirodektomi yapılan hastalarda yutma ve sesin fonksiyonel açıdan değerlendirilmesi
Evulation of swallowing and voice function after total thyroidectomy
  1. Tez No: 995424
  2. Yazar: ÜMİT KAMER
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. SENEM KURT DİZDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Total tiroidektomi sonrası sinir bütünlüğü korunmuş hastalarda hem yutma hem ses fonksiyonlarını objektif-subjektif değerlendirmek,cerrahi teknikleri karşılaştırmak ve belirlenen risk faktörlerinin(cinsiyet,yaş,tanı,tiroid volümü) ses ve yutma üzerindeki etkisini belirlemeyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Mart 2024–Eylül 2025 tarihleri arasında total tiroidektomi uygulanan ve intraoperatif sinir monitörizasyonu (IONM) ile sinir bütünlüğü doğrulanan 66 hasta prospektif olarak preoperif ve postoperatif 1. gün, 1. hafta, 1. ay ve 3. ayda yutma ve ses fonksiyonları açısından değerlendirildi. Yutma fonksiyonları objektif olarak fiberoptik endoskopik yutma değerlendirmesi (FEES) ile yapılan PAS (Penetrasyon-aspirasyon skalası) ve YALE (Farengeal Kalıntı Şiddet Değerlendirme Ölçeği) ile, subjektif olarak EAT- 10(Eating Assessment Tool-10 ) anketi ile değerlendirildi. Ses fonksiyonları Praat yazılımı ile akustik analiz jitter, shimmer, HNR(harmonik-gürültü oranı), MPT(maksimum fonasyon süresi) testleri yapılarak ölçüldü. Hastalar cerrahi teknik olarak NVCT (N.vagus görülerek yapılan cerrahi teknik ) ve KD (Kapsüler Diseksiyon) gruplarına ayrıldı.Cerrahi teknik,yaş ,cinsiyet ,tiroid volümü ve tanılar(MNG,tiroid kanserleri,Graves) ile postoperatif yutma ve ses fonksiyonlarındaki değişimler arasındaki ilişkiler değerlendirildi. Bulgular: Postoperatif 1. günde ve 1. haftadaki (%13,6; %7,6) patolojik PAS oranları preoperatif patolojik PAS oranlarına göre (%3), istatiksel anlamı derecede yüksek bulundu (p<0,016, p<0,034). 3. ayda tüm hastalarda %100 oranda normal PAS saptandı. Postoperatif 1. günde ve 1. haftadaki patolojik YALE oranları (%22,7; %10,6) preoperatif oranlara (%4,5) göre istatiksel anlamı derecede yüksek bulundu. (p<0,001; p=0,045). Post operatif 1. ayda patolojik YALE oranlarındaki yükseklik devam etti fakat istatiksel olarak anlamlı fark yoktu, 3. ayda tüm hastalarda %100 oranda normal YALE bulundu. NVCT grubu KD grubuna göre erken dönemde (1. gün: 2,65±1,19 vs 3,85±1,41, p<0,001; 1. hafta: 1,82±0,87 vs 2,54±1,16, p=0,003 ) anlamlı derecede daha iyi yutma skorlarına sahipti, ancak 3. ayda fark kalmadı.(p>0 ,05 ). Hastaların %90,9'unda (n=60) EAT-10 skoru normal (<3) iken, %9,1'inde (n=6) ix klinik olarak anlamlı disfaji (EAT-10 ≥3) tespit edildi. İleri yaş (>50), kadın cinsiyet ve büyük tiroid volümü (>100 ml) disfaji için bağımsız risk faktörleri olarak belirlendi (çoklu regresyon; β=0,012–0,45, p<0,05). Tüm ses parametrelerinde postoperatif bozulma saptandı. jitter (0,248→0,430, p<0,001), shimmer (4,488→5,483, p<0,001), HNR (18,96→15,55 dB, p<0,001) ve MPT (15,48→13,92 sn, p=0,002,.Ancak post operatif seste bozulma oranları ile cerrahi teknik, yaş, cinsiyet veya volüm ile ilişkisi yoktu (p>0,05). Sonuç: Çalışmamız göstermiştir ki RLS'nin(Rekürren Laringeal Sinir) korunmuş ve vokal kord paralizisi olmasa bile cerrahi traksiyon ya da disseksiyona bağlı sinirde praksi gelişebilmekte yutma ve ses fonksiyonlarını geçici olarak bozalabilmektedir. Bu geçici bozulma hakkında hastaların preoperatif olarak bilgilendirilmesi gereklidir. Özellikle ek hastalıkları nedeniyle artmış aspirasyon riski ola ya da kronik akciğer hastalıkları ola hastalarda postoperatif yutmanın objektif değerlendirilmesi aspirasyona bağlı komplikasyonların önüne geçebilir. Ayrıca çalışmamız artmış tiroid volümü, kadın cinsiyet, ve ileri yaş tiroidektomi sonrası yutma fonksiyonlarındaki geçicici bozulma riskini arttırdığı ve NVCT tekniğinin kapsüller disseksiyon tekniğine göre erken dönemde yutma fonksiyonlarını daha iyi koruyabildiğini gösteren ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Objectıve:To objectively and subjectively evaluate both swallowing and voice functions in patients with preserved nerve integrity after total thyroidectomy, compare surgical techniques, and examine the effects of identified risk factors (gender, age, diagnosis, thyroid volume) on voice and swallowing outcomes. Materıals And Methods:Between March 2024 and September 2025, 66 patients who underwent total thyroidectomy with nerve integrity confirmed by intraoperative nerve monitoring (IONM) were prospectively evaluated for swallowing and voice functions preoperatively and postoperatively at day 1, week 1, month 1, and month 3. Swallowing functions were assessed objectively using the Penetration-Aspiration Scale (PAS) and the Yale Pharyngeal Residue Severity Rating Scale via fiberoptic endoscopic evaluation of swallowing (FEES), and subjectively using the Eating Assessment Tool-10 (EAT-10) questionnaire. Voice functions were measured through acoustic analysis using Praat software, evaluating jitter, shimmer, harmonics-to-noise ratio (HNR), and maximum phonation time (MPT). Patients were stratified by surgical technique into NVCT (nerve visualization during capsular dissection technique) and CD (capsular dissection) groups. Relationships between surgical technique, age, gender, thyroid volume, and diagnoses (multinodular goiter, thyroid cancers, Graves' disease) with postoperative changes in swallowing and voice functions were evaluated. Results:Pathological PAS rates at postoperative day 1 and week 1 (13.6%; 7.6%) were statistically significantly higher compared to preoperative rates (3%) (p<0.016, p<0.034). At 3 months, 100% of patients demonstrated normal PAS scores. Pathological Yale scores at postoperative day 1 and week 1 (22.7%; 10.6%) were statistically significantly elevated compared to preoperative rates (4.5%) (p<0.001; p=0.045). Elevation in pathological Yale scores persisted at postoperative month 1 but without statistical significance; at 3 months, 100% of patients achieved normal Yale scores. The NVCT group demonstrated significantly superior swallowing scores in the early postoperative period compared to the CD group (day 1: 2.65±1.19 vs. 3.85±1.41, p<0.001; week 1: 1.82±0.87 vs. 2.54±1.16, p=0.003); however, this difference was no xi longer evident at 3 months (p>0.05). While 90.9% of patients (n=60) exhibited normal EAT-10 scores (<3), clinically significant dysphagia (EAT-10 ≥3) was detected in 9.1% (n=6). Advanced age (>50 years), female gender, and large thyroid volume (>100 ml) were identified as independent risk factors for dysphagia (multiple regression; β=0.012–0.45, p<0.05). Postoperative deterioration was observed in all voice parameters: jitter (0.248→0.430, p<0.001), shimmer (4.488→5.483, p<0.001), HNR (18.96→15.55 dB, p<0.001), and MPT (15.48→13.92 seconds, p=0.002). However, postoperative voice deterioration rates were not associated with surgical technique, age, gender, or thyroid volume (p>0.05). Conclusıon:Our study demonstrates that even when the recurrent laryngeal nerve (RLN) is preserved and vocal cord paralysis is absent, nerve praxis may develop due to surgical traction or dissection, resulting in temporary impairment of swallowing and voice functions. Patients should be informed preoperatively regarding this temporary dysfunction. Particularly in patients with increased aspiration risk due to comorbidities or chronic pulmonary diseases, objective evaluation of postoperative swallowing can prevent aspiration-related complications. Furthermore, this is the first study to demonstrate that increased thyroid volume, female gender, and advanced age increase the risk of temporary swallowing dysfunction after thyroidectomy, and that the NVCT technique provides superior preservation of early postoperative swallowing functions compared to the capsular dissection technique.