Tiroidektomi sonrası ses ve yutma fonksiyonlarının objektif verilerle değerlendirilmesi
  1. Tez No: 715054
  2. Yazar: TUFAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER MAKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Tiroidektomi sonrasında hastaların yutma ile ilişkili yakınmaları nadir değildir. Bu çalışma ile, yutma fonksiyonlarının tiroidektomi sonrasında, objektif olarak etkilenip etkilenmediğini ortaya koymayı amaçladık. Gereç - Yöntem: Aralık 2012 - Mart 2014 tarihleri arasında tiroid cerrahisi geçiren ve reküren sinir hasarı oluşmayan, 32'si bayan (%80), 8'i erkek (%20) toplam 40 hasta (yaş :27-78), prospektif olarak, pre-operatif (1) ve post-operatif (3), toplamda 4 kez değerlendirmeye alındı. Hastalara subjektif değerlendirme için 'Subjektif Yutma Değerlendirme Anketi', 'SIS (swallowing impairment score) Anketi' ve 'MD Anderson Disfaji Anketi' uygulandı. Objektif veriler için ise ''Kaypentax yutma çalışma modülü" kullanıldı ve yutma fonksiyonlarının fizyolojik sinyal kayıtları ve videolaringoskopiyle rezidü-aspirasyon-penetrasyon değerlendirmesi yapıldı. Ayrıca hastaları duygu durumlarının değerlendirmesi için Beck Depresyon Anketi uygulandı. Objektif ve subjektif veriler; çoklu analiz ile kendi arasında ve hastaların yaş, cinsiyet, patoloji ve post-op 6.ay TSH düzeyleriyle karşılaştırıldı. Bulgular: Subjektif yutma değerlendirme anketine göre; 2 hastada yutma güçlüğünün (disfaji- bolus kontrol-boğulma hissi) cerrahi sonrasında gerilediği görülürken yeni gelişen yutma güçlüğü yakınması saptanmadı. Ancak operasyon öncesine göre karşılaştırıldığında; SIS skorlarında ve MD Anderson skorlarında disfaji yönünde artış görüldü. Subjektif skorlar arasında anlamlı korelasyon izlenmedi(p>0,05). Objektif değerlendirmede; skorlar arasında sıvı gıda alımında ve yarı-katı gıda (yoğurt) alımında sorun izlenmedi (p>0.05). Katı gıda alımında preoperatif döneme kıyasla orta düzeyde rezidü saptandı (p=0,013). Yutma frekanslarında, fonksiyonel alım skalasında ve fonksiyonel yutma skalasında anlamlı bir değişiklikler kaydedildi. (p=0,034). Subjektif yakınmaların objektif bulgularla korelasyon göstermediği görüldü. Ses değerlendirme verilerine bakıldığında std (standard deviation of avarage fundamental frequency) ve dsh (degree of subharmonics) anlamlı bir artış izlendi (p0,05). Sonuç: Reküren sinir hasarı olmaksızın yapılan total tiroidektomi sonrasında hastaların yaklaşık % 30'u yutma güçlüğünden yakınırken, objektif açıdan ele alındığında yutma fonksiyonları % 2.5-10 oranında etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Background: Impairment in voice and swallowing functions are common after thyroidectomy. We aimed to evaluate objective voice and swallowing changes in a series of patients undergoing thyroidectomy. Methods: A total of 40 consenting patients were prospectively recruited. Subjective evaluation of swallowing was assessed with the 'Subjective Swallowing Evaluation Survey', 'Swallowing Impairment Score' and 'MD Anderson Dysphagia Index'. The 'Kaypentax Swallowing Module' was used for objective evaluation. Physiologic signals were recorded during swallowing and videostrobolaryngoscopy (VSL) was performed to evaluate residue, aspiration and/or penetration. Voice evaluation was assessed with VSL and 'The Multi-Dimensional Voice Program' for capturing and analyzing the voice samples. All evaluations were performed preoperatively and 1 day, 2 weeks and 6 months postoperatively. Results: No vocal cord palsy was experienced. Postoperative subjective swallowing impairment was found in 30% of patients, who complained of dysphagia (p>0,05). Although there was no difference between pre and post-operative scores for the intake of liquid and semi-solid food, there was a significant difference regarding light and moderate residual accumulation and secretion in solid food intake (p=0,013). Frequency of swallowing and swallowing functional scale showed no difference, but the functional intake scale revealed specific functional limitation (p=0,034). Subjective data showed no correlation with objective findings.