Sağlık çalışanlarının AIDS hakkında bilgi ve tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of health care workers knowledge and attitudes about AIDS
- Tez No: 995450
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAİLE AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fenerbahçe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma hekim ve hemşirelerin AIDS hakkında bilgi ve tutumlarını değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırma Şubat-Haziran 2024 tarihleri arasında bir kamu hastanesinde çalışan araştırmaya gönüllü olan, dahil etme kriterlerini karşılayan 175 hekim ve hemşire ile etik kurul ve kurum izni alındıktan sonra gerçekleştirilmiştir. Örneklem büyüklüğü G*Power 3.1.9.7 programı ile belirlenmiştir. Veriler Genel Bilgi Formu, AIDS Bilgi ve Tutum Ölçekleri aracılığıyla toplanmıştır. İstatiksel analizlerde; yüzdelikler, ortalamalar, t testi, One-Way ANOVA testi ve Pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Çalışmada, hekim ve hemşirelerin AIDS bilgi ve tutum düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Hekim ve hemşirelerin AIDS bilgi ölçeği puan ortalaması 13,11 (±3,63) ve tutum ölçeği puan ortalaması 49,95 (±10,51) olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar, sağlık çalışanlarının genel olarak AIDS bilgisi ve tutum düzeylerinin orta seviyede olduğunu göstermektedir. Yapılan basit doğrusal regresyon sonuçları ise, AIDS bilgi ölçeği puanının, AIDS tutum ölçeği puanını anlamlı olarak yordadığını göstermiştir. Sosyodemografik değişkenlerle AIDS bilgi ve tutum düzeyleri arasındaki ilişkiye bakıldığında sadece cinsiyet değişkeni ile AIDS bilgi düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın sonucuna göre AIDS'e yönelik yüksek bilgi düzeyinin tutumların daha karmaşık hale gelmesine neden olduğu ayrıca tutumların oluşumu ve değişiminin bilişsel faktörlerin yanı sıra duygusal ve davranışsal faktörlerden de etkilendiği söylenebilir. Bu nedenle, bireylerin tutumlarını geliştirmek için sadece bilgiye değil, aynı zamanda duygusal ve davranışsal boyutlara da odaklanmak gerekir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the knowledge and attitudes of physicians and nurses about AIDS. The study was conducted between February and June 2024 with 175 physicians and nurses who volunteered for the study and met the inclusion criteria in a public hospital, after obtaining permission from the ethics committee and the institution. The G*Power 3.1. 9.7 program was used to collect the data. A general information form containing socio-demographic characteristics was collected using the AIDS Knowledge and Attitude Scales. Percentages, means, t test, One-Way ANOVA test and Pearson correlation test were used in statistical analyses. In the study, simple linear regression analysis was conducted to determine the relationship between the AIDS knowledge and attitude levels of physicians and nurses. These people have the opinion that establishing a close relationship with an AIDS patient is unacceptable. However, some healthcare professionals have a more understanding attitude towards AIDS patients. The average score of physicians and nurses on the AIDS knowledge scale was found to be 13.11 (±3.63) and the average score of the attitude scale was found to be 49,95 (±10,51). The simple linear regression results showed that the AIDS knowledge scale score significantly predicted the AIDS attitude scale score. When the relationship between sociodemographic variables and AIDS knowledge and attitude levels was examined, a statistically significant relationship was found only between the gender variable and the AIDS knowledge level. These results show that healthcare professionals generally have a moderate level of AIDS knowledge and attitude. According to the results of the research, it can be said that a high level of knowledge towards AIDS causes attitudes to become more complex and that the formation and change of attitudes are affected by emotional and behavioral factors as well as cognitive factors. Therefore, to improve individuals' attitudes, it is necessary to focus not only on knowledge but also on emotional and behavioral dimensions.