Antik çağ şüpheciliklerinin karşılaştırılması
A comparative analysis of ancient scepticisms
- Tez No: 995455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN SEYFETTİN KUŞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Antik Şüpheciliğin felsefe tarihindeki yerini yeniden düşünerek onu, görünüş ile gerçeklik arasındaki gerilimin ürettiği epistemolojik krize verilmiş rasyonel yanıtlar bütünü olarak okur. Söz konusu gerilimin hem duyunun tanıklığını hem de aklın ölçüt ve temellendirme iddiasını aynı anda tartışmalı hale getirerek açık olmayan şeyler hakkında hakikat iddiasını güvence altına almayı güçleştirdiğini gösterir. Böylece Helenistik dönemde şüpheciliğin hangi tarihsel ve yapısal koşullar içinde anlam kazandığını açıklar. Bu çerçevede tez, Pyrrhoncu hattı açık olmayan şeyler üzerine dogmatik onayı reddeden ve yargıyı askıya almayı araştırmayı entelektüel dürüstlük içinde sürdürmenin bir yolu olarak temellendiren bir yönelim şeklinde yorumlar. Akademik hattı da aynı krizi ciddiye alarak açık olmayan şeyler üzerine kesin yargı vermeyi reddeden, dogmatik kesinliği diyalektik soruşturma yoluyla sınayan ve yargıyı askıya alarak hakikati bulmuş gibi davranmaksızın araştırmayı diri tutan bir çizgi olarak ele alır. Ardından iki hattı, paylaştıkları hakikat arzusu ve miras aldıkları kriz zemini ile ayrıştıkları yöntem ve pratik yönelim bakımından karşılaştırmalı biçimde inceler. Aynı zeminden hareket eden bu iki şüpheci hattın farklı argümantasyon biçimleri ve yaşam pratikleri geliştirdiğini ortaya koyar. Sonuç olarak tez, Antik Şüpheciliğin, dogmatik hakikat iddiaları karşısında krizin ölçüt ve temellendirme düzlemindeki sonuçlarını ciddiye alan, açık olmayan şeyler hakkında kesin yargıdan kaçınan ve yargıyı askıya alma aracılığıyla araştırmayı sürdüren bir rasyonel sorumluluk ve entelektüel dürüstlük pratiği olduğunu savunur.
Özet (Çeviri)
This thesis reconsiders the place of Ancient Scepticism in the history of philosophy and reads it as a body of rational responses to the epistemological crisis generated by the tension between appearance and reality. It argues that this tension renders both the testimony of the senses and reason's claim to criterion and justification problematic, thereby making it difficult to secure truth claims about non-evident matters. In this way, the thesis explains the historical and structural conditions under which scepticism acquires philosophical significance in the Hellenistic period. Within this framework, the thesis interprets the Pyrrhonian line as an orientation that rejects dogmatic assent concerning non-evident matters and grounds the suspension of judgement as a way of sustaining inquiry in a spirit of intellectual honesty. It treats the Academic line as one that likewise takes this crisis seriously, refuses definite judgements about non-evident matters, tests dogmatic certainty through dialectical inquiry, and keeps investigation alive by suspending judgement without acting as if truth had already been found. It then compares these two lines in terms of their shared desire for truth, the common epistemological crisis from which they emerge, and their methodological and practical differences, showing that they develop distinct forms of argumentation and ways of life. In conclusion, the thesis argues that Ancient Scepticism is a practice of rational responsibility and intellectual honesty that takes seriously the consequences of the crisis at the level of criterion and justification, avoids definite judgements about non-evident matters, and sustains inquiry through the suspension of judgement.