İnfertilite tedavi sürecindeki kadınlarda damgalanmanın öz-yeterliğe etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of stigma on self-efficacy in women undergoing infertility treatment
  1. Tez No: 995459
  2. Yazar: GÜLER DEMİR ABOUSHEASHAA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN PASİNLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma infertilite tedavi sürecindeki kadınlarda damgalanmanın öz-yeterliğe etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel türde bir araştırmadır. Araştırma, Gaziantep ilinde yer alan SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Tüp Bebek Merkezi ile Gaziantep Şehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde infertilite tedavisi gören kadınlar üzerinde yapılmıştır. Araştırma Ekim 2024 tarihinde başlamış, Aralık 2025 tarihinde tamamlanmıştır. Çalışmanın örneklemini ilgili merkezlere infertilite tedavisi için başvuran ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 120 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“İnfertilite Damgalanma (Stigma) Ölçeği”ve“İnfertilite Öz-Yeterlik Ölçeği-Kısa Formu”kullanılmıştır. Kadınların İnfertilite Damgalanma (Stigma) Ölçeği'nden aldıkları toplam puan ortalamasının 70,89±23,93 olduğu belirlenmiştir. Kadınların İnfertilite Öz-Yeterlik Ölçeği-Kısa Formu'ndan aldıkları toplam puan ortalamasının 21,34±5,38 olduğu saptanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzdelik dağılımları, puanların minimum ve maksimum değerleri ile ortalama ve standart sapma değerleri, Pearson Korelasyon Katsayısı Analizi ve Lineer Regresyon Analizi kullanılmıştır. İnfertilite tedavi sürecindeki kadınlarda infertilite damgalama düzeyindeki artışın, infertilite öz-yeterlilik düzeyini azaltma üzerine anlamlı bir etkisinin olduğu saptanmıştır. İnfertil kadınlarda damgalanmanın, onların infertilite öz-yeterlik algısını en fazla etkileyen bileşenlerden biri olduğu tespit edilmiştir. İnfertil kadınlara yönelik hemşirelik bakımında damgalanmayı azaltıcı ve öz-yeterliği güçlendirici müdahalelere yer verilmesi uygun olacaktır. Toplumsal damgalanmanın yaygın olduğu kültürlerde infertiliteye ilişkin yanlış inançların düzeltilmesi, toplumsal farkındalığın artırılması ve damgalamayı önleyici toplum temelli eğitim programlarının geliştirilmesi önemli ve gerekli bir yaklaşım olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of stigma on self-efficacy in women undergoing infertility treatment. It is a descriptive and cross-sectional study. The research was carried out with women receiving infertility treatment at the SANKO University Sani Konukoğlu Application and Research Hospital In Vitro Fertilization Center and the Gaziantep City Hospital In Vitro Fertilization Center, both located in the province of Gaziantep. The study was conducted between October 2024 and December 2025. The sample of the study consisted of 120 women who applied to the relevant centers for infertility treatment and voluntarily agreed to participate. The“Personal Information Form,”the“Infertility Stigma Scale,”and the“Infertility Self-Efficacy Scale–Short Form”were used for data collection. The women's mean total score on the Infertility Stigma Scale was found to be 70.89±23.93. Their mean total score on the Infertility Self-Efficacy Scale–Short Form was determined as 21.34±5.38. In data analysis, frequency and percentage distributions, minimum and maximum score values, mean and standard deviation values, Pearson Correlation Coefficient Analysis, and Linear Regression Analysis were used. It was determined that an increase in infertility stigma levels among women undergoing infertility treatment had a significant effect on decreasing infertility self-efficacy levels. Stigma was identified as one of the components that most strongly affects infertile women's perceptions of infertility self-efficacy. Including interventions aimed at reducing stigma and strengthening self-efficacy in nursing care for infertile women would be appropriate. In cultures where societal stigma is prevalent, correcting misconceptions about infertility, increasing public awareness, and developing community-based educational programs to prevent stigma are recommended as important and necessary approaches.