Pragmatik bir bilimsel gerçekçilik savunusu
A defence of pragmatic scientific realism
- Tez No: 995485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada pragmatizme dayanan bir bilimsel gerçekçilik anlayışı geliştirilmiştir. Pragmatik bilimsel gerçekçilik, bilimsel ilerlemeyi ve doğruluğu tam ve tek bir teoriye yaklaşmak olarak değil, belirli amaçlar çerçevesinde bir şeyleri daha iyi yapabilme kapasitesinin artması olarak ele alır. Bu yaklaşım, pratikte fark yaratan ve başarılı olan farklı teorilerin bir arada kullanılmasına ve doğru kabul edilmesine izin verir. Bu tutumun en önemli özelliği, bilgide eyleyicilerin pratiklerini ve kavramsal katkılarını hesaba katarken dünyanın da bilgiye yönelik belirleyici bir etkisi olduğu kabulüdür. Böylece doğruluk ve gerçekliğin tümüyle zihinden bağımsız olmadığı gibi tümüyle bizim isteklerimize bağlı da olmadığı savunulabilir olur. Bu doğrultuda çalışmada hem doğruluk kavramını koruyan hem de standart bilimsel gerçekçiliğin ağır metafizik yüklerinden kaçınan bir bilimsel gerçekçilik modeli savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study develops a framework for scientific realism grounded in pragmatism. Pragmatic scientific realism understands scientific progress and truth not as an approximation toward a single, complete theory, but as an increase in the capacity to do things better within specific goals. This approach allows different theories that make a practical difference and prove successful to be used together and accepted as true. The most important feature of this approach is the claim that, while agents' practices and conceptual contributions play a role in knowledge, the world also has a determining influence on what counts as knowledge. Thus, it can be argued that truth and reality are not entirely independent of the mind, nor are they entirely dependent on our wishes. Accordingly, the study defends a model of scientific realism that both preserves the concept of truth and avoids the heavy metaphysical commitments associated with standard scientific realism.