Oksimetazolin nazal spreyin retina ve koroid damarları üzerine olan etkisinin optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of oxymetazoline nasal spray on retinal and choroidal vessels with optical coherence tomography
- Tez No: 995501
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SAKARYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı sağlıklı gözlerde oksimetazolin nazal spreyin retina ve koroid damarları üzerine olan etkilerini non-invaziv olarak optik koherens tomografi ile değerlendirmektir. Gereç Ve Yöntem: Bu prospektif ve gözlemsel çalışmaya Konya eğitim ve araştırma hastanesinde ocak-aralık 2014 tarihleri arasında kulak burun boğaz kliniğinde oksimetazolin nazal sprey ile birlikte nazal endoskopi uygulanan 52 hasta dahil edildi. Tüm katılımcıların oksimetazolin nazal sprey (Iliadin 0.05%, Santa Farma, Istanbul, Turkey) uygulanmadan önce ve uygulandıktan 30 dakika sonra koroid kalınlığı ve retinal arteriol çapları Spectralis OKT (Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany) ile ölçüldü. Çalışmaya sadece katılımcıların sağ gözleri dahil edildi. Koroid kalınlıkları fovea, foveanın 500 μm nazali, foveanın 1000 μm nazali, foveanın 1500 μm nazali, foveanın 500 μm temporali, foveanın 1000 μm temporali ve foveanın 1500 μm temporali olmak üzere 7 farklı noktadan ölçüldü. Bulgular: Çalışmamızda 27 erkek (%51) ve 25 kadın (%49) olmak üzere toplam 52 olgunun 52 gözü incelendi. Olguların ortalama yaşı 25.56 ±8.39 (yaş aralığı 18-36 yıl) olarak belirlendi. Oksimetazolin nazal sprey uygulanmadan önceki Subfoveal, 500 μm nazal, 1000 μm nazal, 1500 μm nazal ve 500 μm temporal, 1000 μm temporal ve 1500 μm temporal bölgelerden yapılan ortalama koroid kalınlığı ölçümleri sırasıyla 358.75±100.32 μm, 347.90±92.87 μm, 334.51±86.92 μm, 290.07±86.43 μm, 351.78±94.56 μm, 336.59±86.98 μm, 323.86±85.12 μm ve oksimetazolin nazal sprey uygulandıktan sonra ise sırasıyla 341.05±96.52 μm, 332.94±89.34 μm, 319.69±83.16 μm, 277.28±86.40 μm, 336.76±85.92 μm, 320.34±81.60 μm, 307.17±81.79 μm olup tüm bölgelerde arada istatiksel olarak anlamlı bir azalma bulundu (p<0,05). Oksimetazolin nazal sprey uygulanmadan önce olguların göz içi basınçları sağ ve sol gözde sırasıyla ortalama 14.63±2.52 mmHg, 13.88±1.96 mmHg iken, oksimetazolin nazal sprey sonrası olguların göz içi basınçları sağ ve sol gözde sırasıyla ortalama 14.61±2.42 mmHg, 13.05±2.18 mmHg olup aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (p>0.05). Ölçülen retinal arter çapı oksimetazolin nazal spreyden önce ortalama 157.69±29.92 μm iken oksimetazolin nazal sprey sonrası ortalama 149.88±26.57 μm olup istatistiksel olarak anlamlı bir azalma bulundu (p<0,05) Sonuç: Oküler kan akımının büyük kısmı koroid tarafından alındığından ve koroid tabakası üzerinde incelmeye neden olduğundan oksimetazolin nazal spreyin oküler kan akımını azalttığı söylenebilir. Bu nedenle oküler perfüzyonun önemli olduğu retina, koroid ve optik sinir hastalıklarında oksimetazolin dikkatli kullanılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to examine the effective of oxymetazoline nasal sprey in retinal and choroidal vessels using a non-invasive technique, spectral domain optical coherence tomography (SD-OCT). Materials and Methods: This prospective and observational study were included 52 patients who is performed nasal endoscopy with oxymetazoline nasal sprey between January-December 2014 at Konya research and training hospital otorhinolaryngology clinic. Choroidal thickness and retinal arteriolar diameter was measured from all participants at baseline and 30 minutes after administered oxymetazoline nasal sprey (Iliadin 0.05%, Santa Farma, Istanbul, Turkey) by Spectralis OCT (Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany). Only right eye of each subjects was included to the study. Choroidal thickness was measured at the fovea and at six more points that are located at 500 μm nasal to the fovea, 1000 μm nasal to the fovea, 1500 μm nasal to the fovea, 500 μm temporal to the fovea, 1000 μm temporal to the fovea and 1500 μm temporal to the fovea. Results: This study were included fifty-two eyes of 52 healthy subjects (25 women and 27 men) and the average age ± standard deviation (SD) of participants was 25.56±8.39 years (age range 18-36 years). Mean choroidal thickness which was located at the subfovea, 500 μm nasal to the fovea, 1000 μm nasal to the fovea, 1500 μm nasal to the fovea, 500 μm temporal to the fovea, 1000 μm temporal to the fovea and 1500 μm temporal to the fovea was measured respectively 358.75±100.32 μm, 347.90±92.87 μm, 334.51±86.92 μm, 290.07±86.43 μm, 351.78±94.56 μm, 336.59±86.98 μm, 323.86±85.12 μm at baseline, and was measured 341.05±96.52 μm, 332.94±89.34 μm, 319.69±83.16 μm, 277.28±86.40 μm, 336.76±85.92 μm, 320.34±81.60 μm, 307.17±81.79 μm after applied oxymetazoline nasal sprey. Oxymetazoline caused a significant reduction in choroidal thickness at all seven points compared with baseline (p<0,05). Mean intraocular pressure was measured in right and left eyes respectively 14.63±2.52 mmHg, 13.88±1.96 mmHg at baseline and 14.61±2.42 mmHg, 13.05±2.18 mmHg after applied oxymetazoline. There was no statistically significant difference between two condition (p>0.05). The mean diameters of the arteries were 157.69±29.92 μm, with a significant decline to 149.88±26.57 μm after applied oxymetazoline nasal sprey (p<0,05). Conclusion: Retinal blood supply is provided by both central retinal artery and choroidal circulation. Because of oxymetazoline cause a reduction in retinal arteriol diameter and choroidal thickness, we may declare that oxymetazoline should be used carefully in patients who have retinal, choroidal or optic nerve head diseases.