Acil servise nöbet ile başvuran hastaların etyoloji ile venöz kan gazı parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of etiology and venous blood gas parameters of patients presenting to the emergency department with seizure
- Tez No: 995502
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL BAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, acil servise jeneralize tonik-klonik nöbet ile başvuran hastalarda, nöbetin primer epilepsiye mi yoksa sekonder bir nedene mi bağlı olduğunu erken dönemde ayırt edebilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. İlk 2 saat içerisinde alınan venöz kan gazı örneklerinden elde edilen pH, laktat, bikarbonat ve anyon gap değerleriyle Denver Nöbet Skoru hesaplanmış; sekonder nöbet geçiren hastalarda BT'de yeni gelişmiş yapısal lezyonların ve yaş ortalamasının daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuçlar, venöz kan gazı parametrelerinin ve Denver Skoru'nun etiyolojik ayrımda klinik karar sürecine katkı sağlayabilecek potansiyel biyobelirteçler olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, özellikle yaşın primer epilepsi lehine anlamlı bir prediktör olduğunu ve Denver Skoru'nun tek başına etiyolojik ayrım için yeterli olmadığını, ancak bazı biyokimyasal parametrelerle ilişkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to differentiate between primary epilepsy and secondary causes in patients presenting to the emergency department with generalized tonic-clonic seizures during the early clinical phase. The Denver Seizure Score was calculated using pH, lactate, bicarbonate, and anion gap values obtained from venous blood gas samples within the first 2 hours of admission. The findings revealed that patients with secondary seizures exhibited a higher mean age and a significantly greater prevalence of acute structural lesions on cranial CT. The results suggest that venous blood gas parameters and the Denver Seizure Score serve as potential biomarkers that may contribute to the clinical decision-making process regarding etiological differentiation. Furthermore, these findings indicate that while age is a significant predictor in favor of primary epilepsy, the Denver Seizure Score alone is insufficient for definitive etiological classification but remains correlated with specific biochemical parameters.