Migran tanısı alan hastalarda nazal mukozal temasın rolü
The role of nasal contact point in patient who have diagnosis of migraine
- Tez No: 242929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF SOMDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışma, cerrahi veya medikal tedavi ile mukozal temasın kaldırılmasının migrenli hastalarındaki etkilerini ve oksimetazolinin migren ağrısının şiddeti üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla yapıldı.Gereç ve yöntem: Çalışma migren tanı kriterlerini karşılayan hastalar üzerinde yapıldı. İlk muayene sırasında ağrı ataklarının aylık sıklığı, süresi ve şiddeti ile alerjik semptomlar sorgulandı. Anterior rinoskopi ve endoskopik burun muayenesi yapıldıktan sonra aksiyel ve koronal planda paranazal BT çekildi. Alerjik semptomları olan hastalara prick testi yapıldı. Hastalara migren atakları sırasında sıkmaları için oksimetazolin burun spreyi verildi. En az üç atakta kullandıktan sonra kontrol edildi. Alerjik rinit veya konka hipertrofisi hastalara medikal tedavi verildi. İzole septum deviasyonu nedeniyle temas saptanan ve medikal tedavi ile temasın geçmediği hastalara cerrahi tedavi önerildi. Cerrahiyi kabul eden hastalara teması kaldıracak şekilde cerrahi tedavi uygulandı. Hastalar en az 6 ay takip edildi. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerleri karşılaştırıldı.Bulgular: Yedisi erkek 52'si kadın 59 hasta alındı. Hastaların 22'sine cerrahi, 14'üne medikal tedavi uygulanırken, 23'üne ise tedavi verilmedi. İlk başvuru sırasında ağrının şiddeti ve süresi açısından gruplar arasında farklılık yokken atakların sıklığı cerrahi yapılan grupta daha yüksekti. Endoskopik muayenede hastaların %92'sında mukozal temas saptanırken, paranazal BT' de %80'inde temas saptandı. Radyolojik ve endoskopik bulgular istatistiksel olarak birbiriyle uyumlu olarak bulundu. Anti-migrenöz ilaçlar hastaların ancak %25'inde etkili bulunurken, oksimetazolin hastaların %69'unda etkili bulundu. Hastalar ortalama 11,9 ay takip edildi. Tedavi edilmeyen grupta ağrının şiddeti ve atak sıklığı açısından anlamlı değişiklik olmazken, ağrı süresinde azalma gözlendi. Medikal veya cerrahi tedavi yapılan 36 hastanın 19'unda (% 52,7) tam cevap ve 8'inde (%22,2) ise %50'den fazla cevap alındı.Sonuç: Bu çalışmada migrenli hastaların %91'inde burunda temas tespit edilmesi önemlidir. Bu temasın ortadan kaldırılması ile migrenli hastaların %75'inde anlamlı iyileşme olduğu görüldü. Oksimetazolin burun spreyinin migren ağrıları üzerinde etkili olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was performed to explore the effects of correction of contact points, between opposite mucosal surfaces by medical or surgical treatment in patients with migraine headaches and the effects of oxymetazoline nasal spray in migraine headaches severity.Materials and methods: This study was performed in patients that meet criterias for migraine headache. At first examination, all patients were questioned for frequency of attacks in one month, duration and severity of attacks. The paranasal coronal and axial plane CT (Computed tomography) was performed after anterior rhinoscopy and endoscopic examination. Prick?s test was performed in patients who had allergic symptoms. The oxymetazoline nasal spray was given to patients to spray in nasal cavity during migraine attacks. The patients were controlled after using of the during spray at least 3 attacks. The patients with AR or turbinate hypertrophy were treatment madically. Surgical treatment was suggested to the patients who had contact point due to isolate septum deviation or persistant contact point even after medical treatment. The patients who accept surgical treatment were performed surgery, owing to disappear contact point area. The patients were followed up at least 6 months and the outcomes of first application and last control were compared.Results: Seven male and 52 female, totally 59 patients were included. 22 of them were treated surgically, 14 of them were treated medically and 23 of them were not treated. At first examination, there was no difference between groups for the purposes of pain severity and duration time. But in the surgery group frequency of attacks were higher than the other groups. The contact point was determined in 92% of patients with nasal endoscopy. However it was determined in 80% of patients radiologically. Statistically, radiological and endoscopic finndings were consistent with each other. The antimigraine drugs were found effective in 25% of patients, however, the oxymetazoline was found effective in 69% of patients on severity of pain. The average follow up duration was 11,9 months. In group which applied any treatment, there was no difference for the frequency of attacks and severity of pain; however, it was observed that the duration of attacks reduced. In groups which treated medically or surgically, complet improvement were obresved in 19 of 36 (52,7 %) patients and more than 50% improvement in 8 (22,2 %) patients.Conclusion: It is important that, the contact point were found in 91% of the migraine patients. Also, significant improvement was observed in 75% of the migraine patients with correction of contact point. Oxymetazoline was found effective on migrain pain.