Konya ili 2011-2023 yılları arası ağaçlandırmalarının başarısı
Success of afforestation efforts in konya province between 2011-2023
  1. Tez No: 995505
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Konya'da 1946 yılından 2024 yılı dahil toplam 72 500 ha ağaçlandırma yapılmıştır. Konya'nın orman alanı oranı (%16), Türkiye orman alanı oranının (%30) yaklaşık yarısı olmasına karşın, Konya'da 1946 ve 2024 arası yapılan ağaçlandırma açısından 81 il içinde 10. sırada yer aldığı görülmektedir. Bu bakımdan Konya ili hem kurak ve yarı kurak ağaçlandırma hem de genel olarak Türkiye ağaçlandırması açısından üzerinde durulması gerekli olan bir bölge olarak dikkati çekmektedir. Bu çerçevede, 15 yıllık (2009-2023) bir dönemi kapsayan, Konya'nın 12 ilçesinde (Ahırlı, Akören, Bozkır, Çumra, Derbent, Hadim, Ilgın, Meram, Sarayönü, Selçuklu, Seydişehir ve Taşkent) 12 660 ha alan kaplayan 31 ağaçlandırma projesi, örneklenerek incelenmiştir. Ağaçlandırmalarda en eski proje 15 (2009) yıl, en yeni proje ise iki yıllık (2023) bir geçmişe sahiptir. Projelerin alanlarının örneklenmesinde kuruluş yılı dağılımı gözetilerek, 100 (10x10 m) m2'lik üç adet örnek alan alınmıştır. Daha çok fidan gözlemleyebilmek için mutlaka bir terastan başlanmış, 100 m2 alanda, 3 teras (tekrar) ölçülmüştür. Örneklenen alanlarda ağırlıklı olarak karaçam (Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe.) ve Toros sediri (Cedrus libani A. Rich.) yer alırken, iki proje alanında az sayıda boylu ardıç (Juniperus excelsa M. Bieb.) ve saçlı meşe (Quercus cerris L.) yer almışır. Örnek alanlarda fidanların başarı yüzdesi, teras üzerindeki toplam fidanlarda kuruyan fidanlara oranlanması ile bulunmuştur. Yine bu örnek alanlarda fidan boyları ve kök boğazı çapları veya fidan boyu göğüs yüksekliği çapına ulaşmışsa göğüs yüksekliği çapları ölçülmüştür. Ölçülen fidan boyları, kuruluş yılından ölçüm yılına (2025) kadar geçen süreye (yıl) bölünerek yıllık boy, kök boğazı çap ve göğüs yüksekliği çap artımları hesaplanmıştır. Bu şekilde farklı yaştaki ağaçlandırmalar birbirleri ile karşılaştırılabilir hale getirilmiştir. Yıllık artım verilerine varyans analizi yapılmış, özelliklerde faktörlerde istatistik farklılıkların önemli olması durumunda SNK çoklu karşılaştırma testi yürütülmüş ve farklı gruplar belirlenmiştir. Toplam 31 ağaçlandırma projesi değerlendirildiğinde fidanlarda yaş farkı gözetmeksizin ortalama boy 139,2 cm, en yüksek boy 500,0 cm, ortalama göğüs çapı 23.8 mm, ortalama kök boğazı çapı 25,1 mm bulunmuştur. Yıllık boy artımı ortalama 17,3 cm, göğüs yüksekliği çap artımı ortalama 2,4 mm ve kök boğazı çapı artımı ortalama 4,2 mm olmuştur. En yüksek yaşama yüzdesi %100'e (fidan kuruması yok) ulaşırken, en düşük %22 (%78 kuruma) olmuştur. İstatistik değerlendirmede kullanılan, yıl, toprak türü, iklim indeksi ve ağaç türü faktörleri her üç özellikte de (boy artımı için tür önemsiz, göğüs yüksekliği çap artımı ve kök boğazı çap artımı için toprak önemsiz) istatistik olarak yüksek düzeyde önemli bulunmuştur. Veri miktarınının daha fazla ve daha dengeli olduğu boy artımı özelliğinde, 2022 yılı, killi kumlu balçık toprak türü, 16,0 değerini alan iklim indeksi en yüksek boy gelişimlerini (artım) göstermiştir. Diğer yandan proje alanlarının ilçelere göre dağılımı dikkate alındığında en iyi boy artımı Sarayönü İlçesi'nde görülürken, izleyen grupta Selçuklu, Hadim, Taşkent ve Derbent ilçeleri yer almıştır. En düşük boy artımı ise Akören İlçesi'nde görülmüştür. İklim indeksi ile özellikler arasında çok düşük düzeyde ve negatif korelasyonlar bulunmuştur. İklim indeksinin meteoroloji istasyonlarının dağılımlarının yeterli olmamasından dolayı proje sahasının yapısını doğrudan yansıtmadığı veya proje sahasına özgü mikro özelliklerin iklim indeksinin etkisinin doğrudan görülmesini maskelediği ortaya çıkmıştır. Boy artımı ile kök boğazı çap artımı (0,82) ve göğüs yüksekliği çap artımı (0,76) arasında yüksek, pozitif ve istatistik olarak anlamlı korelasyonlar bulunmuştur. Türkiye'de yapılan ağaçlandırma miktarı açısından ilk 10 il arasına giren, ilkim açısından kurak yarı ve kurak özellikte olan Konya için ortaya konulan araştırma bulgularının gelecekte yapılacak ağaçlandırmalara ışık tutması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In Konya, a total of 72,500 hectares were afforested between 1946 and 2024. Although Konya's forest area ratio (16%) is approximately half that of Turkey (30%), it ranks 10th among 81 provinces for afforestation carried out between 1946 and 2024. In this respect, Konya province stands out as a region that needs attention both for arid and semi-arid afforestation and for afforestation in Turkey in general. Within this framework, 31 afforestation projects covering an area of 12,660 hectares in 12 towns of Konya (Ahırlı, Akören, Bozkır, Çumra, Derbent, Hadim, Ilgın, Meram, Sarayönü, Selçuklu, Seydişehir, and Taşkent) were examined as examples over 15 years (2009-2023). The oldest afforestation project is 15 years old (2009), while the newest project is two years old (2023). Three sample areas of 100 m² (10 x 10 m) were selected, taking into account the distribution of project years of establishment. To observe more seedlings, we always started from a terrace, measuring 3 terraces (repetition) within the 100 m² area. The sampled areas predominantly contained black pine (Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe.) and Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.). In contrast, two project areas contained a small number of great juniper (Juniperus excelsa M. Bieb.) and Turkey oak (Quercus cerris L.). The success rate of seedlings in the sample areas was determined by dividing the total number of seedlings on the terrace by the number of seedlings that died. In these sample areas, seedling heights and root collar diameters, or breast height diameters if the seedling height reached breast height, were measured. The measured seedling heights were divided by the time elapsed between the establishment year and the measurement year (2025) to calculate annual increments in height, root collar diameter, and breast height diameter. Increments enabled comparisons of afforestation projects of different ages. Analysis of variance was performed on the annual increment data. If statistically significant differences were found in the factors for each characteristic, the SNK multiple-comparison test was used to identify different groups. When a total of 31 afforestation projects were evaluated, regardless of seedling age, the average height was found to be 139.2 cm, the maximum height 500.0 cm, the average breast diameter 23.8 mm, and the average root collar diameter 25.1 mm. The average annual height increment was 17.3 cm, the average breast height diameter increment was 2.4 mm, and the average root collar diameter increment was 4.2 mm. The highest survival rate reached 100% (no seedling dieback), while the lowest was 22% (78% dieback). The factors of year, soil type, climate index, and tree species used in the statistical evaluation were found to be statistically highly significant for all three characteristics (species were irrelevant for height increase, soil was irrelevant for breast height diameter increase, and root collar diameter increase). In the height increment characteristic, where the data quantity was larger and more balanced, the year 2022, with a clayey sandy loam soil type and a climate index of 16.0, showed the highest height growth (increment). On the other hand, within Konya, the most significant increase in height was observed in Sarayönü Town, followed by Selçuklu, Hadim, Taşkent, and Derbent Towns. The lowest increase in height was observed in Akören Town. Very low and negative correlations were found between the climate index and the characteristics. It was found that the climate index did not directly reflect the structure of the project area due to insufficient meteorological station distribution, or that micro-features specific to the project area masked the direct effect of the climate index. High, positive, and statistically significant correlations were found between height increment and root collar diameter increment (0.82) and breast height diameter increment (0.76). The research findings, presented for Konya, which ranks among the top 10 provinces in Turkey in terms of afforestation volume and has arid and semi-arid climatic conditions, are expected to shed light on future afforestation projects.