Son yıllarda tescil edilen cin mısırı çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality characteristics of popcorn varieties registered in recent years
  1. Tez No: 995516
  2. Yazar: NAİL DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Konya İli Karatay İlçesi Obruk Beldesi Sürüç Mahallesi'nde 2024 mısır yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Araştırma, çeşit, çeşit adayı ve popülasyondan oluşan 12 genotipin morfolojik, fenolojik, verim ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla, Tesadüf Blokları Deneme Desenine göre üç tekerrürlü olarak planlanmıştır. Araştırma sonucunda, bitki boyunun 274 cm ile en yüksek, 217 cm ile en düşük değere ulaştığı; ilk koçan yüksekliğinin ise 150,2 cm ile en yüksek, 80,8 cm ile en düşük seviyede gerçekleştiği belirlenmiştir. Çiçeklenme süresinin genotipler arasında 73 ile 66 gün arasında değiştiği, tane veriminin dekara 1113 kg ile en yüksek, 452 kg ile en düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Hasatta tane neminin %23,63 ile en yüksek, %15,38 ile en düşük değeri aldığı; koçan uzunluğunun 17,8 cm ile maksimum, 15,29 cm ile minimum seviyede olduğu görülmüştür. Koçan çapının 3,58 cm ile en yüksek, 3,08 cm ile en düşük ölçüldüğü; koçandaki tane sayısının 763,3 ile en yüksek, 549,3 ile en düşük değerde bulunduğu belirlenmiştir. Koçanda tane ağırlığının 99,13 g ile en yüksek, 71,3 g ile en düşük seviyede olduğu; dane/koçan oranının %83,86 ile maksimum, %77,78 ile minimum düzeyde gerçekleştiği saptanmıştır. Bin dane ağırlığının 171,3 g ile en yüksek, 111,6 g ile en düşük değere sahip olduğu; irilik parametresinde genotiplerin üçünün iri taneli, ikisinin orta taneli ve yedisinin ise küçük taneli olarak sınıflandırıldığı görülmüştür. Protein oranı %14,2 ile en yüksek, %12,03 ile en düşük düzeyde gerçekleşirken, patlama hacmi 39 cm³/g ile maksimum, 31,91 cm³/g ile minimum değeri almıştır. Patlamayan tane oranının 19,95 adet ile en yüksek, 3,46 adet ile en düşük seviyede olduğu; lezzet testi puanlarının ise 10 puan üzerinden 8,9 ile en yüksek, 2,8 ile en düşük değerler arasında değiştiği belirlenmiştir. Araştırma sonuçları, tane verimi açısından SH3077, PC912, R606 ve R502 genotiplerinin öne çıktığını göstermiştir. Kalite yönünden ise R997, Elacin ve PC912 genotipleri yüksek patlama hacimleriyle; Erdal1625, Türkercin ve Öztürk1602 genotipleri düşük patlamayan tane oranlarıyla dikkat çekmiştir. Hem verim hem de kalite özelliklerini birlikte sunan PC912 genotipi, bölge koşulları için öne çıkan ve tercih edilebilecek genotiplerden biri olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during the 2024 maize growing season in Sürüç Neighborhood of Obruk Town, Karatay District, Konya Province. The research was planned according to a randomized complete block design with three replications in order to determine the morphological, phenological, yield, and quality characteristics of 12 genotypes consisting of varieties, variety candidates, and populations. As a result of the research, plant height ranged from a maximum of 274 cm to a minimum of 217 cm, while first ear height varied between 150.2 cm and 80.8 cm. The flowering period differed among genotypes, ranging from 66 to 73 days, and grain yield was determined to be highest at 1,113 kg da⁻¹ and lowest at 452 kg da⁻¹. At harvest, grain moisture content ranged from a maximum of 23.63% to a minimum of 15.38%. Ear length reached a maximum of 17.8 cm and a minimum of 15.29 cm. Ear diameter was measured between 3.08 cm and 3.58 cm, while the number of kernels per ear ranged from 549.3 to 763.3. Kernel weight per ear varied from 71.3 g to 99.13 g, and the kernel-to-ear ratio ranged from a minimum of 77.78% to a maximum of 83.86%. Thousand kernel weight ranged from a maximum of 171.3 g to a minimum of 111.6 g. Regarding kernel size classification, three genotypes were categorized as large-kernel, two as medium-kernel, and seven as small-kernel. Protein content varied between 14.2% (maximum) and 12.03% (minimum), while popping volume ranged from 31.91 cm³ g⁻¹ to 39.0 cm³ g⁻¹. The number of unpopped kernels was highest at 19.95 and lowest at 3.46. Sensory evaluation scores, based on a 10-point scale, ranged from a maximum of 8.9 to a minimum of 2.8. The results of the study indicated that the genotypes SH3077, PC912, R606, and R502 were prominent in terms of grain yield. In terms of quality characteristics, the genotypes R997, Elacin, and PC912 attracted attention due to their high popping volumes, while Erdal1625, Türkercin, and Öztürk1602 were distinguished by their low proportions of unpopped kernels. Among the evaluated genotypes, PC912, which exhibited both high yield and favorable quality traits, was assessed as one of the most promising and preferable genotypes under the regional conditions.