Bazı deniz yosunu ekstraktı uygulamalarının kültür mantarının (Agaricus bisporus) verim ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of some seaweed extract applications on the yield and quality of cultivated mushroom (Agaricus bisporus)
  1. Tez No: 995543
  2. Yazar: ABDULKADİR BAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAMIK KEMAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
İnsanlar tarafından yüzyıllardır farklı alanlarda kullanılan deniz yosunu günümüzde gıda, ilaç, biyoyakıt, hayvan yemi ve gübre gibi birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Deniz yosunu organik olması ve doğada biyolojik olarak parçalanabilmesi tarım için önemini gün geçtikçe arttırmaktadır. Ayrıca deniz yosununun içeriğinde birçok besin elementini, vitamini, amino asiti ve bitki büyüme hormonlarını da bulundurması tarım için büyük önem arz etmektedir. Çalışma tesadüf parselleri deneme deseninde üç tekerrürlü ve her tekerrürde 2 torba olacak şekilde hazırlanmıştır. Çalışmamızda Ascophyllum nodosum ve Macrocystis integrifolia gibi farklı deniz yosunu ekstraklarının sıvı gübre formları kullanılmıştır. Bu ekstrakların kültür mantarının (Agaricus bisporus) verim ve kalitesine etkisi araştırılmıştır. Sonuç olarak deniz yosunu uygulamalarının kültür mantarının sap boyu, sap çapı, sertlik, mantar sayısı, ortalama meyve ağırlığı ve toplam verimi üzerine etkisi istatistiki olarak önemli bulunurken sap çapı ve şapka boyu üzerine etkisi istatistiki olarak önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Seaweed, used by humans for centuries in various fields, is now used in many different areas such as food, medicine, biofuels, animal feed, and fertilizers. Its organic nature and biodegradability in nature are increasing its importance for agriculture. Furthermore, the fact that seaweed contains many nutrients, vitamins, amino acids, and plant growth hormones makes it of great importance for agriculture. The study was prepared using a randomized complete block design with three replications, each containing two bags. In our study, liquid fertilizer forms of different seaweed extracts, such as Ascophyllum nodosum and Macrocystis integrifolia, were used. The effect of these extracts on the yield and quality of cultivated mushrooms (Agaricus bisporus) was investigated. As a result, while the effects of seaweed applications on stem length, stem diameter, hardness, mushroom number, average fruit weight, and total yield of cultivated mushrooms were found to be statistically significant, their effects on stem diameter and cap length were not statistically significant.