Solving the Teacher Relocation Problem Using Constraint Logic Programming
Sınırlamalı Mantıksal Programlama Kullanılarak Öğretmen Yer Değiştirme Probleminin Çözümü
- Tez No: 995544
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dogu Akdenız Unıversıtesı-Eastern Medıterranean Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Kuzey Kıbrıs'ta devlet okullarında görevli bulunan öğretmenlerin yer değiştirmesi merkezi bir şekilde ele alınır. Öğretmenler, eğer yer değiştirmek isterlerse, gitmek istedikleri okulları belirtirler ve yetkili kişiler, okulların ihtiyaçlarını ve isteklerini gözardı etmeden, öğretmenlerin mutluluğunu en yüksek dereceye çıkaracak bir yerdeğiştirme planı hazırlamaya çalışırlar. Okulların istekleri dikkate alınmazsa, ve okullarda yer değişimi öncesi boşta öğretmen kadrosu yoksa, bu bir klasik ayrışık eniyileme problemi olan ağırlıklı bipartite (iki kısımlı) eşleştirme probleminin değişik bir şeklidir. İki kısımlı eşleştirme problemi üzerinde çok çalışılmıştır ve çözümü için çokterimli zaman algoritmaları mevcuttur. Biz bu problemi Sınırlamalı Mantıksal Programlama tekniklerini kullanarak, ancak arama alanını mümkün olduğunca en aza indirgeyerek çözmeye çalıştık. Sınırlamalı Mantıksal Programlama, doğası gereği bizim çözüm altyapımızı, ek sınırlamalarla birleştirme vasıtasıyla, belli okulların ihtiyaçlarını da gözönüne almak gibi değişen koşullara kolayca adapte edebilmektedir. Öğretmen Yerdeğiştirme Probleminin çözümünde, ECLiPSe Sınırlamalı Mantıksal Programlama sistemini kullanarak, iki çeşit modelleme sunduk, uyguladık ve örnek yürütümler vasıtasıyla karşılaştırdık. Birincisi, Boole mantıksal değişkenleri üzerine dayanmaktadır. İkincisi,“element”ve“occurrences”tümleşik yüklemlerini içeren bir modelleme yöntemidir. Örnek yürütümler göstermektedir ki tümleşik yüklemlerini kullandığımız metod genel olarak daha iyi çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
In North Cyprus, teacher relocation in State schools is handled in a centralized manner. Teachers, if they wish to relocate, state which schools they wish to move to, and the authorities try to come up with a relocation scheme that maximizes the happiness of the teachers, without overlooking the needs of the schools involved. If the needs of the schools are not considered, and schools do not have any vacancies before relocation is initiated, then this is a variation of a classic discrete optimization problem, namely the weighted bipartite matching problem. The bipartite matching problem is well-studied, and there exist polynomial time algorithms to solve it. We handle this problem using constraint logic programming techniques, however, trying to minimize the search space wherever possible. The nature of constraint logic programming allows our solution framework to be adapted to changing conditions, such as taking into consideration the desires of individual schools, through the incorporation of additional constraints. We propose two ways of modeling the teacher relocation problem in the ECLiPSe constraint logic programming system, implement them and compare their performance through sample runs. The first one based on logic variables that take on Boolean values. The second one involves the use of the built-in predicates“element”and“occurrences”. Sample runs confirm that the approach that uses the built-in predicates performs better in general.