Değişik kuron sistemlerinde kenar uyumu
Marginal adaptation at different crown systems
  1. Tez No: 99557
  2. Yazar: AYNUR ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELİM PAMUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Estetiğe ve biyolojik uyuma verilen önemin artmasıyla metal desteksiz, güçlendirilmiş tam seramik sistemlerinin kullanılmasını arttırmıştır. Bu çalışmanın amacı 5 farklı sistemde, bütün hazırlık aşamalarında kuron kenarlarında meydana gelen deformasyonu saptamaktır. Bu amaçla toplam 5 farklı sistemde 50 kuron hazırlandı. İç açısı yuvarlatılmış basamak şeklindeki kenar bitim şekli kullanıldı. Kuronların bütün hazırlık aşamalarından sonra yatay ve dikey yönde ölçümler yapıldı. Ölçümler kuron kenarında 1 8 noktada ve profil projeksiyon aletiyle yapıldı. Yatay yön ölçümlerinin sonuçlarına göre deformasyon çizimleri elde edilmiştir. Tüm gruplarda yatay ve dikey yönde deformasyon meydana gelmiştir. En fazla deformasyon glazür safhasında meydana gelmiştir. Tüm sistemlerin yatay ve dikey yön ölçümlerinin karşılaştırılmasında istatiksel olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. 120
Özet (Çeviri)
SUMMARY In respect to the increasing demand of esthetics and biological needs, the use of metal-free, reinforced all ceramic systems have been widely spread. The aim of this study is to determine the marginal deformation of five different systems at various preparation stages. A total of 50 crowns, 10 crowns of 5 different groups, have been fabricated. Raunded angel sholder type of finish line was used for all the crown preperations. Horizontal and vertikal measurements were performed at various preperation stages. 1 8 points were detected at the crown margins and the profil projection method was used. Deformation circles were obtained according to the results of the horizontal measurements. Horizontal and vertical deformation were detected in all of the groups. The maximal deformation was obtained at the glaze stage. Statisticaly significant differences were found in the comparison of the vertical and horizontal measurements results of the systems. 121