Otel işletmelerinde meydana gelebilecek olağanüstü olaylar ve misafirlerin farkındalık düzeyi
Extraordinary events in hotel businesses and guests' awareness level
  1. Tez No: 995596
  2. Yazar: SERDAR BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN BATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, otel işletmelerinde konaklayan misafirlerin otellerde meydana gelebilecek olağanüstü olaylara ilişkin farkındalık düzeylerini incelemek ve bu doğrultuda misafir güvenliği ile kriz yönetimi arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Araştırma nicel araştırma yöntemi kapsamında tasarlanmış olup genel tarama modeli ile yürütülmüştür. Araştırma verileri, olağanüstü olay riski yüksek olan ve Türkiye'nin en önemli turistik destinasyonlarından birisi olan İstanbul ilinde yer alan farklı tür ve sınıflardaki otel işletmelerinde konaklayan yerli misafirlerden kolayda örnekleme yöntemi ile elde edilmiştir. Araştırma kapsamında misafirlerin olağanüstü olaylara yönelik farkındalık düzeylerini ölçmeye yönelik bir ölçek geliştirilmiştir. Bu kapsamda, elde edilen veriler, Sosyal Bilimler İstatistik Paketi (SPSS 24) ve Akıllı Kısmi En Küçük Kareler (SmartPLS 4) paket programları aracılığıyla ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. Katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla betimsel istatistiklerden yararlanılmış, araştırmada kullanılan ölçeğin güvenilirliğini değerlendirmek üzere Cronbach's alfa katsayıları hesaplanmıştır. Normallik testinden elde edilen bulgular doğrultusunda verilerin parametrik analizlere uygun olduğu belirlenmiş ve ölçek boyutlarına yönelik verilerin demografik değişkenlere bağlı farklılıkların incelenmesi amacıyla bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemek için Pearson korelasyon analizi yapılmış ve ölçeğin yapı geçerliliği, PLS-SEM kapsamında doğrulayıcı faktör analizi ile test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, araştırmada kullanılan ölçeğin afet farkındalığı ve bilgi arayışı, riskten kaçınma ve güvenlik odaklı tercih, kurumsal güven ve afet hazırlığı ile marka güveni ve kişisel güvenlik algısı olmak üzere dört boyutta geçerli ve güvenilir bir yapıya sahip olduğu ortaya konmuştur. Araştırma sonuçları, otel misafirlerinin olağanüstü durumlara yönelik farkındalık düzeylerinin ve güven algılarının genel olarak yüksek olduğunu göstermektedir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, konaklama işletmelerinde etkin bir afet yönetimi planlaması yapılmasının, güvenlik politikalarının güçlendirilmesinin ve kriz iletişiminin sistematik şekilde uygulanmasının misafir güveni, hizmet kalitesi ve marka itibarını önemli ölçüde artıracağı değerlendirilmektedir. Ayrıca araştırma, misafir perspektifinden farkındalık düzeyinin ölçülmesi açısından yeni bir ölçek sunarak alanyazına yenilikçi katkılar sunmakta ve otel yöneticilerine kriz yönetimi stratejilerinin geliştirilmesine yönelik çeşitli uygulama önerileri sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to examine the awareness levels of hotel guests regarding extraordinary incidents that may occur in hotel establishments and, in this context, to evaluate the relationship between guest safety and crisis management. The study was designed within the scope of the quantitative research method and conducted using the general survey model. Research data were obtained through convenience sampling from domestic guests staying in various types and categories of hotel establishments located in Istanbul, one of Turkey's most significant tourism destinations and a city with a high risk of extraordinary events. In total, 400 participants were reached within the scope of the study. Accordingly, the collected data were analyzed in detail using the SPSS 24 and SmartPLS 4 software packages. Descriptive statistics were used to identify the demographic characteristics of the participants, while Cronbach's alpha coefficients were calculated to evaluate the reliability of the scale employed in the study. Based on the findings of the normality test, the data were determined to be suitable for parametric analyses. Consequently, an independent samples t-test and one-way ANOVA were conducted to examine differences in the scale dimensions according to demographic variables. Pearson correlation analysis was performed to determine the relationships among the variables, and the construct validity of the scale was tested through Confirmatory Factor Analysis (CFA) within the scope of PLS-SEM. The results of the analysis indicate that the scale used in the research is valid and reliable, consisting of four dimensions: disaster awareness and information seeking, risk aversion and safety-oriented preference, institutional trust and disaster preparedness, and brand trust and personal safety perception. The findings demonstrate that hotel guests generally exhibit high levels of awareness and trust concerning extraordinary events. In line with the results, it is evaluated that effective disaster management planning, strengthening safety policies, and systematically implementing crisis communication in accommodation establishments will significantly enhance guest confidence, service quality, and brand reputation. Furthermore, the study offers innovative contributions to the literature by presenting a new scale for measuring awareness levels from the guest perspective and provides hotel managers with various practical recommendations for developing crisis management strategies.