Transport properties of the quark gluon plasma
Kuvark gluon plazmasinin taşinim özellikleri
  1. Tez No: 995607
  2. Yazar: ÇAĞLAR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETER ARNOLD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Vırgınıa
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Kinetic teori kullanarak yüksek sıcaklıktaki Kuvark Gluon Plazmasının (KGP) iki taşınım özelliğini zayıf etkileşim limitinde inceledik. Balk vizkozite ile derin Landau-Pomeranchuk-Migdal (LPM) rejiminde ayrılma/birleşme fonksiyonları hesaplandı. Kinetic teori çerçevesinde ve özel olarak doğrusallaştırılmış Boltzmann denklemini kullanarak QGP'nin balk vizkozitesini güçlü etkileşim sabiti gs'nin önde-gelen mertebesine kadar hesapladık. İlâveten, önde-gelen mertebe cevabın log[1/gs]'nin ters kuvvetleri cinsinden dizisindeki ilk iki terimi verdik. Gerçekçi güçlü etkileşim sabitleri için balk vizkozitenin kesme vizkozitesine göre ihmâl edilebilir olduğunu bulduk. Jet soğurulması veya yüksek enerji jetlerinin enerji kaybı hesabında ışınımsal enerji kaybı baskındır. Yüksek enerji jetlerinin sonlu sıcaklıktaki ışınımsal enerji kaybını hesaplayabilmek için LPM etkisini dikkate almalıyız. Bu ayrılma/birleşme fonksiyonlarının hesaplanmasını gerektirmektedir. Bu fonksiyonları derin LPM rejiminde jetin momentumunun sıcaklığa oranı cinsinden önde-gelenden-sonraki mertebeye kadar analitik olarak hesaplamayı başardık. Cevabımız momentum dağılımı eşyönel (izotropik) olan sistemler için geçerli olacak kadar geneldir.
Özet (Çeviri)
We use kinetic theory to investigate two transport properties of high temperature Quark Gluon Plasma (QGP) in the weak coupling limit. Bulk Viscosity of QGP is calculated along with the splitting/joining functions in the deep Landau-Pomeranchuk-Migdal (LPM) regime. Within the framework of kinetic theory and in particular using the linearized Boltzmann equation we calculate the bulk viscosity of QGP to leading-order in the strong coupling constant gs. We also provide the first two coefficients of the series in inverse powers of log[1/gs] of the leading-order answer. We find that for realistic values of the strong coupling costant bulk viscosity can be neglected in comparison to shear viscosity. Calculation of jet quenching or the energy loss of high energy jets is dominated by radiative energy loss. In order to calculate the radiative energy loss of high energy jets at finite temperature we need to take the LPM effect into account. This requires the calculation of the splitting/joining functions. We manage to calculate these functions analytically in the deep LPM regime to next-to-leading logarithmic order in the ratio of the momentum of the jet to the temperature. Our result is general enough to be valid for systems that have an isotropic momentum distribution.