Les reformes de la decentralisation en France depuis 2002 « une complexité à la française »
Fransa'da 2002'den itibaren yerinden yönetim reformları“fransız usulü karmaşıklık”
  1. Tez No: 995614
  2. Yazar: HAYRETTİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CHRISTOPHE CHABROT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Unıversıte Lumıere (lyon Iı)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
Özet
Fransız hukukunda yerel yönetimler, belediyeler (commune), il idareleri (département) ve bölgeler (région) şeklinde üçe ayrılmaktadır. Bu yönetimlerin karar organları ise sırasıyla belediye meclisi, il meclisi ve bölge meclisidir. Fransız hukukunda ulusal ve yerel düzeyde sürekli yeni kurumlar oluşturulmakta buna karşın eski kurumlar da varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Bu durum da bir karmaşaya neden olmaktadır. Bu nedenle, çalışmanın başlığına bu durumu yansıtmak üzere“karmaşıklık”vurgusu yapılmıştır. Çalışmada Fransa'da yerel yönetimlerin türleri, görevleri ve gelirleri, bu yönetimlerin organları ile organların göreve gelme şekli ve yerel demokrasi araçları ayrıntılı bir biçimde açıklanmıştır. Bununla beraber, çalışmanın konusunu Fransa'da 2002'den itibaren yerinden yönetim reformları oluşturduğundan, mahalli idareler, bütün yönleriyle değil, 2002 yılındaki reformlardan sonra oluşan durumlarıyla incelemeye alınmıştır. (Not: İşbu özet kısmı metnin bir parçası olmamakla beraber, bu formda talep edildiğinden tarafımca oluşturulmuştur. 20.03.2025)
Özet (Çeviri)
In French law, local governments are divided into three categories: municipalities (commune), departments (département), and regions (région). The decision-making bodies of these administrations are, respectively, the municipal council, the departmental council, and the regional council. In French law, new institutions are constantly being created at both national and local levels, while older institutions continue to exist. This situation leads to a degree of complexity. Therefore, the emphasis on“complexity”in the title of this study reflects this situation. The study details the types, functions, and revenues of local governments in France, their organs, the way these organs are elected, and the tools of local democracy. However, since the subject of this study is the decentralization reforms in France since 2002, local administrations are examined not in all their aspects, but only in terms of their situation after the 2002 reforms. (Note: This summary is not part of the text but was created by me at the request of this form. 20.03.2025)