Pedodontik konservatif tedavide elektronik dental anestezinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of electronic dental anesthesia used for pedodontic conservative treatments
  1. Tez No: 99563
  2. Yazar: HAKAN MAYADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERTUĞRUL SABAH, PROF.DR. İLGİ SEMİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
74 Hem daimi ve hem de süt dişlerindeki, pulpaya uzanmayan çeşitli klinik görünümlerdeki çürüklü dişlerin tedavi edilmesi sırasında ortaya çıkan ağrıların kontrol edilmesinde elektronik dental anestezinin etkinliğini ortaya koymayı a- maçladığımız bu çalışmada yaşları 7 ile 12 arasında değişen toplam 120 hasta da (68 kız ve 52 erkek), 180'i süt dişlerinde ve 60!ı daimi dişlerde olmak üzere, 74'ü fissür çürüğü, 146'sı dentin çürüğü ve 20'si profund çürük olan toplam 240 çürüklü dişe restoratif tedavi uygulanmıştır. Hastalardaki çürüklü dişlerin tedavi sinde rasgele simetrik dişlerden birisi deney, diğeri plasebo grubunda tedavi edilmiştir. Bir başka deyişle her hastada restoratif tedavi uygulanan iki çürük dişten birisi gerçek anlamda elektronik dental anestezi altında; diğeri yalnızca görüntüsü elektronik dental anestezi cihazı ile aynı olan fakat ilk bir dakikadan sonra herhangi bir akım üretmeyen başka bir cihaz kullanılarak tedavi edilmiştir. Fissür çürüklü, dentin çürüklü ve de profund çürüklü süt dişlerinde ve de daimi dişlerde uygulanan restoratif tedavilerde elektronik dental anestezinin be lirgin bir biçimde etkili olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
75 SUMMARY This study is aimed to demonstrate the efficacy of electronic dental anes thesia during the restorative dental treatments of decayed but not puipally in volved teeth. In the total of 120 patients who have symmetrically two decayed teeth, 240 restorative dental treatments were performed for the teeth (180 of them were primary teeth and 60 were permanent teeth) which 74 of them were fissure caries, 146 were dentine caries and 20 were profound caries). Of each patient one of the decayed teeth was treated under the pain control of real elec tronic dentai anesthesia device and the other was treated using a device that looks like an EDA device but works only for one minute and then automatically shuts down the electrical transmission. It is well established that electronic dental anesthesia is very effective for the restorative dental treatments of both deciduous and permanent teeth which had fissural, dentinal or profound caries.