Destinasyon markalaşmasının kent ekonomisine etkileri: Tarsus kenti örneği
The effects of destination branding on the urban economy: The example of the city of Tarsus
  1. Tez No: 995652
  2. Yazar: BERNA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, bir turistik destinasyon olan Tarsus'un markalaşma sürecini ve turizmin kent ekonomilerine etkilerini Tarsus kenti özelinde incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bir başka ifadeyle, Tarsus'un destinasyon markalaşması sürecinde arz (doğal–kültürel miras), talep (ziyaretçi algısı) ve yönetişim (yerel aktörler) arasındaki süreci incelemektedir. Buradan hareketle, kentin marka kimliği oluşturabilmesi ve turizmden istediği payı elde edebilmesi için bazı önerilerde bulunulmuştur. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş olup durum çalışması (case study) yaklaşımı kullanılmıştır. Araştırmada resmi belgeler, araştırma raporları, resimler, web platformları vb. kaynaklar ikincil veri olarak kullanılış, doküman analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bulgulara göre; Tarsus önemli bir turizm potansiyeline sahiptir fakat bu potansiyelini yeterince değerlendirememektedir. Bölgenin turizm sektöründen elde ettiği pay, tarım ve sanayi sektöründen elde ettiği paya nazaran sınırlı kalmıştır. Turizm alanındaki ulusal ve uluslararası tanıtım çalışmaların yetersizdir. Kentin fiziksel turizm kaynakları yeterli düzeydedir ancak beşeri ve finansal kaynaklar açısından yetersizdir. Tarsus'un destinasyon markalaşması sürecinde önemli adımlar atılmış olsa da sistematik ve bütüncül bir marka stratejisinin eksikliğinin, kentin turizm potansiyelinin değerlendirilmesini engellediğini ortaya koymaktadır. Bu noktada, kentin sahip olduğu zengin doğal, kültürel ve sosyal miras, doğru stratejilerle değerlendirildiğinde hem turizm gelirlerini arttıracak hem de kent ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research examines the branding process of Tarsus, a tourist destination, and the effects of tourism on urban economies, with a focus on Tarsus. In other words, it investigates the interplay among supply (natural and cultural heritage), demand (visitor perception), and governance (local actors) during Tarsus's destination branding process. Based on this, some suggestions have been made for the city to establish its brand identity and gain a desired share of tourism. The study adopted a qualitative research method and used a case study approach. Official documents, research reports, images, web platforms, and similar sources were used as secondary data and analyzed using document analysis techniques. According to the findings, Tarsus has significant tourism potential but has not fully utilized it. The share of the region's tourism sector remains limited compared with its shares in agriculture and industry. National and international promotional efforts in tourism are insufficient. The city's physical tourism resources are adequate, but it lacks human and financial resources. Although significant steps have been taken in Tarsus's destination branding process, the absence of a systematic and holistic brand strategy prevents the full utilization of the city's tourism potential. At this point, when the city's rich natural, cultural, and social heritage is evaluated with the right strategies, it will not only increase tourism revenues but also make significant contributions to the urban economies.