An investigation of the reflection of peer feedback on the reasoning and proof schemes of seventh-grade gifted students in Türkiye
Türkiye'deki yedinci sınıf üstün yetenekli öğrencilerin akıl yürütme ve ispat şemalarına akran geri bildiriminin yansımasının incelenmesi
  1. Tez No: 974077
  2. Yazar: BERNA İNCİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 7. sınıf üstün yetenekli öğrencilerin cebir ve sayı konularındaki ispat şemalarını incelemek, akran geri bildirimi sürecindeki geri bildirim düzeylerini belirlemek ve aldıkları geri bildirimlere göre ispat çalışmalarını nasıl oluşturduklarını ve şemaları görevlerde nasıl kullandıklarını araştırmaktır. Veriler, Bilim ve Sanat Merkezleri'nde (BİLSEM) öğrenim gören dokuz 7. sınıf üstün yetenekli öğrenciden toplanmıştır. Çalışmanın başında öğrencilere bireysel olarak uygulanan, dört görevden oluşan bir ispat testi uygulanmıştır. Daha sonra öğrenciler gruplanmış ve arkadaşlarının çalışmalarına geri bildirim vermiştir. Ardından, öğrencilerden her görev için aldıkları geri bildirimlere dayanarak çözümlerini bireysel olarak gözden geçirmeleri istenmiştir. Görev, cebir ve sayılar ile işlemler içerik alanlarını kapsayan dört matematiksel akıl yürütme ve ispat ifadesinden oluşmaktadır. Veriler, öğrencilerin ispat yapma ve akran geri bildirimi süreçlerini incelemek amacıyla çalışma kağıtları, ses ve video kayıtları yoluyla toplanmıştır. Bu çalışma, 7. sınıf üstün yetenekli öğrencilerin bir önermenin doğruluğunu ispat ederken çoğunlukla gösterim kullandıklarını, ancak bazı öğrencilerin ispatın anlamı konusunda kavram yanılgılarına sahip olduklarını ortaya koymuştur. Öte yandan, öğrenciler genellikle görev düzeyinde geri bildirim vermekte ve bazıları ayrıntılı geri bildirim vermek istememektedir. Ayrıca, geri bildirim döngüsünde çözümü revize etme aşamasını tamamlamadıkları görülmüştür. Bununla birlikte, öğrencilerin aldıkları geri bildirimler doğrultusunda kendi yanlış anlamalarını fark ettikleri ve ispat sürecini daha iyi kavradıkları gözlemlenmiştir. Geri bildirim sürecinden sonra ispat sunma düzeyinde bir artış olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle, akran geri bildiriminin matematikte akıl yürütme ve ispat için etkili bir öğrenme stratejisi olabileceği, ancak öğrencilerin akran geri bildirimi becerilerinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the reasoning and proof schemes used by 7th grade gifted students in algebra and number, determine their feedback level during the peer feedback process, and examine how they build upon their proof work and utilize schemes in tasks in response to the peer feedback they received. Data were collected from nine 7th-grade gifted students enrolled in Science and Art Centres (BİLSEM). At the beginning of the study, students individually completed a proof test comprising four mathematical reasoning and proof tasks. They then provided peer feedback in groups and subsequently revised their proofs individually based on the feedback received. Data were collected through worksheets, audio recordings, and video recordings to examine students' proofs and the peer feedback processes. The analysis of data revealed that 7th-grade gifted students mostly used demonstrations to prove the truth of a statement, although some of them had misconceptions about what proof means. It was observed that students frequently provided feedback at the task level, and some were reluctant to offer detailed feedback. Moreover, they generally did not complete their revisions in the feedback cycle. The analysis of data showed that students recognized their own misconceptions and comprehended the proof process in light of peer feedback. Following the feedback process, an increase in proof levels was observed. This suggests that peer feedback can serve as an effective learning strategy for mathematical reasoning and proof; however, students' peer feedback skills require further development.