Keser dişlerin lingual yönde ortodontik hareketinin alveol kemik üzerine etkileri
Changes in alveolar bone thickness due to retraction of anterior teeth
  1. Tez No: 99569
  2. Yazar: SİMTEN SARIKAYA ERMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA CİĞER, PROF. DR. MACİT AKYÜREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bimaksiller protrüzyon hastalarında, çekimli ortodontik tedavi ve kesici dişlerin maksimum ankraj ile konsolidasyonu, ortodontik tedaviler içinde geniş bir yer tutmaktadır. Ancak ön-arka yönde kesici diş hareketinin, kemik tarafından aynı oranda takip edilip edilemediği tartışmalıdır. 19 dentoalveoler bimaksiller protrüzyon hastasında, dört adet 1. premolar çekimini takiben keser konsolidasyonu yapılmıştır. Tedavi başlangıcında, bilgisayarlı tomografi ile maksiller ve mandibular dört adet kesici dişin labial ve lingualindeki alveol kemik kalınlığı, servikal seviyede, kök orta üçlüsü seviyesinde ve apikal seviyede olmak üzere 3 farklı alanda ölçülmüştür. Keser konsolidasyonları tamamlandıktan 3 ay sonra ölçümler tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In cases of bimaxillary protrusion, extraction orthodontic treatment and consolidation of the anterior teeth with maximum anchorage mechanics is a widely used approach. However, there is controversy whether the changes that occur in the alveolar bone always follow the direction and quantity of tooth movement. Nineteen cases of dentoalveolar bimaxillary protrusion treated with extraction of the four first premolars were evaluated using computerized tomography(CT). CT scans were done before treatment and 3 months after consolidation of the incisors. For all maxillary and mandibular incisors, we assessed the labial and lingual alveolar plates at crest level, mid-root level, and apical level for bone thickness changes due to consolidation of the upper and lower anterior teeth.