İki farklı kompomer retrograd dolgu maddesinin uzun dönemdeki mikrosızıntılarını sıvı filtrasyon yöntemiyle dentinle kenar uyumlarının taramalı elektron mikroskobuyla amalgamla karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Long-term evaluation of two compomers as a retrograde filling with a fluid filtration method and the marginal adaptation with the scanning electron microscope
  1. Tez No: 99570
  2. Yazar: SELÇUK MECİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEÇKİN DİNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, piyasadaki iki farklı poliasit modifiye kompozit reçine (kompomer)nin retrograd olarak kullanıldıklarında gösterdikleri mikrosızıntıların 2 saat, 1 gün, 1,2,3, hafta 1, 2, 3, 4, 5 ve 6 aylık süreçte kantitatif olarak incelenmesi, aynı zamanda kenar uyumlarının SEM ile görüntülenerek amalgamın kenar uyumuyla karşılaştırılmasıdır. Araştırma, çekilmiş üst santral ve kanin dişlerinde retrograd olarak açılan kavitelerde yürütülmüştür. Kavite duvarları ve dolgu materyalleri arasında oluşan mikrosızıntı kapalı sistem sıvı filtrasyon düzeneğinde ölçülmüştür. Kuronal ve apikal yönde basınç uygulanmış elde edilen sonuçlar (ııl. / dk) cinsinden hesaplanarak karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. Bulgularımıza göre, her iki yöndeki mikrosızıntı ölçümlerinde en çok sızıntı amalgam grubunda görülürken tüm materyaller zaman içerisinde gittikçe artan bir sızdırmazlık göstermişlerdir. Kompomer materyalleri gerek mikrosızıntı deneyinde gerekse SEM incelemelerinde başarılı sonuçlar vermiştir Çalışmamızda materyallerin mikrosızıntılannın kantitatif ölçümleri sonunda hiçbir materyalin dentin duvarıyla arasında tam bir sızdırmazlık sağlayamadığı, bununla birlikte Dyract ve F 2000 kompomerlerinin amalgama kıyasla daha başarılı sonuçlar verdiği görülmüştür. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to examine the changes in the microleakage of two different polyacid modified composite resin (compomer) over a 6-month period when used as retrofilling material. Shooting the marginal adaptations using an SEM, this study also aims to compare the marginal adaptations of the two different kinds of compomer with that of amalgam. For this study, retrograd cavities in upper central and canine teeth were prepared. Microleakage formed between cavity walls and filling materials in closed fluid filtration system were measured. Microleakage resulting from application of coronal and apical pressure (in ul./min) were compared. Results suggest that leakage due to coronal and apical application of pressure was the largest in the amalgam group. Quantitative examination and SEM shootings showed that compomers allowed less leakage. According to our study, no material proved absolutely leakage-proof; however, examination of components delivered encouraging results. We concluded that new studies on the usage of compomer as filling material should be conducted. 77