Knowledge, attitudes, and practices of pharmacy students regarding best practices in hospital pharmacy in Türkiye
Türkiye'de hastane eczacılığına ilişkin en iyi uygulamalar konusunda eczacılık öğrencilerinin bilgi, tutum ve uygulamaları
- Tez No: 995697
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGEN BAŞGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hospitals
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
Özet
Hastane eczacılığı uygulamaları, ilaç merkezli yaklaşımdan hasta merkezli yaklaşıma doğru değişmekte olup, eczacıların klinik karar alma, hasta izlemi ve iş gücü yönetimine katılımını gerektirmektedir. Uluslararası Eczacılık Federasyonu (FIP) Basel Bildirileri küresel standartlar sunmasına rağmen, eczacılık öğrencilerinin bu rehberlere hazırlığı yeterince araştırılmamıştır. Bu kesitsel çalışmada, Türkiye'deki 21 üniversiteden 2–5. sınıf 125 eczacılık öğrencisinin bilgi, tutum ve uygulamaları (KAP) değerlendirilmiştir. Çalışmada, 26 bilgi maddesi, 28 tutum maddesi ve 25 uygulama maddesinden oluşan, Delphi yöntemi ile doğrulanmış yapılandırılmış bir anket kullanılmıştır. Güvenilirlik analizi, bilgi ölçeği için iyi bir iç tutarlılık (KR-20 = 0.838) ve tutum (α = 0.892) ile uygulama (α = 0.982) ölçekleri için mükemmel bir iç tutarlılık göstermiştir. Katılımcıların çoğu kadın (%76), yaş ortalaması 23,3 ± 1,7 yıl; %77,6'sı 4. veya 5. sınıfta olup yalnızca %18,4'ü Basel Bildirileri hakkında önceden bilgi sahibiydi. Bilgi sonuçları, katılımcıların %91,2'sinin hasta ihtiyaçları dikkate alınmadan reçetelerin aynen uygulanması gerektiği görüşünü reddettiğini, %95,2'sinin ise kaynakların sınırlı olduğu durumlarda yüksek riskli hastaların izlenmesine öncelik verilmesinin önemini kabul ettiğini göstermiştir. Tutumlar genellikle olumluydu; %54,4 global standartların kaliteli bakım sağladığını kabul etmiştir. Uygulamalarda ise %53,6 sürekli olarak yüksek riskli hastaları izlemiş ve bilgi kaydı tutmuş, %46,4 ise araştırmalara katılmıştır. Daha yüksek bilgi ve tutum skorları üst sınıf öğrencileri, ≥2 staj tamamlamış ve hastane uygulaması deneyimi olan öğrencilerle ilişkilidir (p < 0,05), ancak uygulama skorları bu değişkenlerden etkilenmemiştir. Bu bulgular, orta düzeyde ila iyi bir hazırlık olduğunu ancak sınırlı düzeyde önceki farkındalık bulunduğunu göstermekte, uluslararası standartlarla uyumu pekiştirmek için yapılandırılmış eğitim ve deneyimsel uygulamaların gerekliliğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hospital pharmacy practice is shifting from a drug-centered to a patient-centered approach, requiring pharmacists' engagement in clinical decision-making, patient monitoring, and workforce management. The International Pharmaceutical Federation (FIP) Basel Statements provide global standards, yet pharmacy students' preparedness for these guidelines is underexplored. This cross-sectional study assessed knowledge, attitudes, and practices (KAP) of pharmacy students in in Türkiye using a structured, Delphi-validated questionnaire with 26 knowledge items, 28 attitude items, and 25 practice items. Reliability testing showed good internal consistency for the knowledge scale (KR-20 = 0.838) and excellent consistency for the attitude (α = 0.892) and practice (α = 0.982) scales. Out of 600 invited students, only 125 completed the assessment. Participants were mostly female (76%), mean age 23.3 ± 1.7 years; 77.6% were in 4th or 5th year, and only 18.4% had prior Basel Statements awareness. Knowledge results showed that 91.2% rejected the notion of following prescriptions without considering patient needs, while 95.2% recognized the importance of prioritizing the monitoring of high-risk patients in resource-limited settings. Attitudes were largely positive, with 54.4% acknowledging global standards ensure quality care. Practices varied: 53.6% reported that they were involved in monitoring high-risk patients and documentation of this information, while 46.4% reported participating in research. Higher knowledge and attitude scores were associated with upper-year students, those who took ≥2 pharmacy practice courses, and as well with those who have done hospital practice experience course (p < 0.05). These findings indicate moderate to good preparedness but limited prior awareness, highlighting the need for structured education and experiential training to reinforce alignment with international standards.