Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli bağlamında 5.sınıf fen bilimleri ders kitabının çok boyutlu bir değerlendirmesi
A multidimensional evaluation of the 5th grade science textbook within the context of the Turkish Century Education Model
  1. Tez No: 995698
  2. Yazar: CEYDA DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM), 21.yüzyıl becerilerine sahip öğrenciler yetiştirmek ve eğitimdeki kaliteyi arttırmak amacıyla hazırlanmıştır. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) ile öğretim programları ve ders kitapları yenilenmiştir. Bu araştırmanın amacı, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli (TYMM) kapsamında yenilenen 5.sınıf Fen Bilimleri ders kitabını fen bilgisi öğretmen adaylarının görüşleri doğrultusunda incelemek ve etkililiğini tespit etmek olarak belirlenmiştir. Araştırmada karma yöntem araştırma yaklaşımlarından yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcılarını, ölçüt örnekleme yöntemi ile seçilen 50 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veriler, ''Ders Kitabı Değerlendirme Kriterleri'' ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan açık uçlu sorular ile toplanmıştır. Nicel veriler analiz edilirken SPSS programı, nitel veriler analiz edilirken içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 5.sınıf Fen Bilimleri ders kitabının, ''Anlatım ve Dil'', ''Etkinlikler'' ve ''Görseller/Gösterimler'' kategorilerinin ''çok iyi'', ''Fiziksel Özellikler'', ''İçerik'', ''Öğretimsel Destek'' ve ''Düzenleme'' kategorilerinin ''iyi'' olarak değerlendirildiğine ulaşılmıştır. Genel olarak 5.sınıf Fen Bilimleri ders kitabının ''iyi'' olarak değerlendirildiğinin sonucuna ulaşılmıştır. Açık uçlu sorulara göre öğretmen adayları tarafından en fazla vurgulanan ders kitabının olumlu yönleri, deney/proje/etkinlik sayısının fazla ve çeşitli olması olmuştur. Olumsuz yönleri ise, konu anlatımının yetersiz olması ve kitap kapağının ilgi çekici olmaması olmuştur. Öğretmen adayları ders kitabını geliştirmek için, konu anlatımının daha detaylı olması gerektiğini ve sanal laboratuvarlar uygulamalarının eklenmesi gerektiğini vurgulamışlardır. Ders kitabının öğrenme sürecine katkısında vurgulanan görüşler, öğrencilerin derse aktif katılımını sağlaması, öğrencilerin ilgisini çekmesi ve ezberden uzak kalıcı öğrenmeler sağlaması olmuştur. Ayrıca çoğu fen bilgisi öğretmen adayı öğretmenlik mesleğine başladığında 5.sınıf Fen Bilimleri ders kitabını aktif olarak kullanacağını belirtmiştir. Az sayıda öğretmen adayı ise, ders kitabını kullanacaklarını ancak bazıları yardımcı kaynağa ihtiyaç duyacaklarını, bazıları kitapta yer bütün deney/proje/etkinlikleri yapmayacaklarını belirtmiştir. Ders kitabını kullanmayı düşünmediklerini belirten çok az sayıda fen bilgisi öğretmen adayı da bulunmaktadır. Fen bilgisi öğretmen adayları tarafından, genel olarak 5.sınıf Fen Bilimleri ders kitabı olumlu olarak değerlendirilmiştir. Ancak eksik görülen ve yetersiz olarak değerlendirilen içeriklerin gelecekte düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Educational Model of the Turkish Century was prepared with the aim of educating students with 21st-century skills and improving the quality of education. Within the scope of the Turkish Century Education Model, educational programs and textbooks have been renewed. This research aims to examine the 5th-grade Science textbook, which was renewed within this scope, in line with the opinions of pre-service science teachers and to determine its effectiveness. In the study, the convergent parallel design, one of the mixed methods research approaches, was used. The participants consisted of 50 pre-service science teachers selected through criterion sampling. The data were collected using the“Textbook Evaluation Criteria”scale and open-ended questions prepared by the researcher. Quantitative data were analyzed using the SPSS program, while qualitative data were analyzed through content analysis. As a result of the research, the 5th-grade Science textbook was evaluated as“very good”in the categories of“Expression and Language,”“Activities,”“Visuals/Illustrations,”“Physical Characteristics,”“Content,”and“Instructional Support,”and as“good”in the“Editing”category. Overall, the 5th-grade Science textbook was evaluated as“good.”According to the open-ended questions, the most frequently emphasized positive aspect of the textbook was that it includes a large and varied number of experiments, projects, and activities. The negative aspects emphasized by pre-service teachers were the insufficiency of the subject explanations and the unappealing book cover. They stated that, to improve the textbook, the subject presentations should be more detailed and virtual laboratory applications should be added. Regarding the textbook's contribution to the learning process, pre-service teachers emphasized that it ensures active student participation in the lesson, attracts students' interest, and supports permanent, non-memorization-based learning. In addition, most pre-service science teachers stated that they plan to actively use the 5th-grade Science textbook when they begin their teaching careers. A smaller number of participants reported that they would use the textbook but would need supplementary resources, and some noted that they would not implement all experiments, projects, or activities in the book. A few pre-service teachers stated that they do not plan to use the textbook. Overall, the 5th-grade Science textbook was evaluated positively by pre-service science teachers. However, it is recommended that the content areas considered incomplete or insufficient be revised in future editions.