Investigation of the effect of apelin on testis morphology in male mice with high-calorie diet
Apelinin yüksek kalorili diyet uygulanan erkek farelerde testismorfolojisi üzerine etkisinin araştırılması
- Tez No: 995700
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN YABA UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, yüksek kalorili diyetle beslenen erkek farelerde apelin'in testis morfolojisi üzerindeki etkisi incelenmiştir. Apelin, kardiyovasküler ve metabolik düzenleme gibi çeşitli fizyolojik işlevlerle ilişkilendirilmiş bir peptittir. Ancak, özellikle diyetin neden olduğu metabolik stres durumlarında, testis morfolojisi üzerindeki etkileri üzerine daha az araştırma yapılmıştır. İnsanlardaki obeziteye benzer metabolik değişiklikleri oluşturmak amacıyla erkek farelere yüksek kalorili diyet uygulanmıştır. Apelin uygulandıktan sonra testis dokuları histolojik olarak analiz edilerek Leydig hücre aktivitesi, germ hücre popülasyonu ve seminifer tübül çapı gibi faktörler incelenmiştir. Bulgulara göre, yüksek kalorili diyetle birlikte apelin uygulanması, testis morfolojisi üzerindeki bazı olumsuz etkileri azaltabilir ve bu da apelin'in koruyucu bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Bu bulgular, metabolik bozukluklar karşısında apelin'in üreme sağlığındaki önemini vurgulamakta ve onun daha geniş fizyolojik etkilerine ışık tutmaktadır. Gelecekteki araştırmalar, metabolik stres koşullarında apelin'in üreme fizyolojisindeki etkilerinin altında yatan mekanizmaları ve terapötik potansiyelini açıklamaya odaklanabilir.
Özet (Çeviri)
The effect of apelin on testis morphology in male mice given a high-calorie diet is examined in this thesis. Apelin is a peptide associated with the control of metabolism, heart function and other physiological functions. Less research has been done on its impact on testicular morphology, especially when metabolic stress brought on by diet is involved. To create metabolic changes similar to those seen in human obesity, male mice were fed a high-calorie diet. After apelin was administered, testicular tissues were histologically analyzed to look at factors like Leydig cell activity, germ cell population, and seminiferous tubule diameter. According to the findings, administering apelin while following a high-calorie diet may lessen some negative effects on testicular morphology, indicating a possible protective function. The significance of apelin in reproductive health in the face of metabolic disorders is highlighted by these findings, which also help to clarify its wider physiological implications. Clarifying the underlying mechanisms and therapeutic implications of apelin in reproductive physiology under metabolic stress conditions may be the main focus of future research.